Нито синдикатите, нито работодателите подкрепят бюджета. В него няма заложени компенсации за бизнеса заради тока и газа, а това щеше да овладее инфлацията. Това мнение изрази депутат от ГЕРБ Делян Добрев в ефира на Нова телевизия.
"Този бюджет покачва цените, увеличава се и прогнозата за инфлация за тази година, както увеличава и дълга", каза още Добрев.
Той коментира и отстъпката с 25 стотинки за гориво. "Първо това го няма в държавния бюджет, изобщо в бюджета. Това щяло да бъде в промени в Закона за енергетиката, така че още не е сигурно дали ще стане. Но аз се замислих защо горивото сега наближава 3.50 лева. Какво толкова е станало? Всъщност мой приятел ми каза, че след като научили за отстъпката от 25 стотинки, веригите бензиностанции веднага вдигнали с 25 стотинки горивото. И аз се замислих дали има някаква логика изобщо в това и започнах да гледам назад цената на барел петрол, която определя цената на бензина. Знаете ли, тя въобще не е повишена. Към момента е между 110 и 120 долара на барел, а през 2012 година е била 125 долара в продължение на два месеца и тогава нямаше цени от 3 лева. Не виждам сега логика да се вдига горивото", заяви Добрев.
Според него е несправедливо и тези със скъпите коли, и тези с коли за 2 000 лева, да получат отстъпка от 25 стотинки при зареждане на гориво на бензиностанциите. „Не се прави така социална политика. Трябва да се мисли за най-бедните“, каза той.
Добрев предложи да се даде ваучер за горивата за най-бедните. „Дори може да е повече от 25 стотинки“
„Сега се обмислят и две тарифи за тока. И какво ще стане? Тези с големите и скъпи къщи ще си сложат по няколко електромера – за сауната, за първия етаж, за втория етаж“
„Когато се помага, трябва да се помага там където има нужда, а не на тези с поршетата и големите вили“, категоричен беше той.
Депутатът от Продължаваме промяната Пламен Шалъфов заяви от своя страна, че все още се обсъждат двете тарифи за тока. „Ние също знаем, че може да има спекула с електромерите“, заяви той.
Шалафов добави, че по мерките всички в коалицията са единни. „Въпросът е дали няма да се внесе нещо допълнително“, каза той.
депутатът заяви, че има риск увеличението на пенсиите и нулевият ДДС на хляба да не влязат в сила от 1 юли. "Но вярвам, че ще успеем”.
По думите на народния представител е възможно, когато ДДС върху цената на хляба бъде намален, тя да спадне за известно време, а по-късно намалението да бъде изядено. Подобен паралел беше направен и с цената на горивата у нас и предвижданото намаление с 25 ст./л.
ОЩЕ: Нови идеи от ДБ за бюджета: Държавата да финансира карти за транспорт и детски градини в София