Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДКК сезира прокуратурата за нарушения от предишното ръководство на „Кинтекс“, Михайлов управлявал еднолично

08 юни 2022, 10:34 часа • 3693 прочитания

Ръководството на Държавната консолидационна компанияв (ДКК) ще сезира прокуратурата за нарушения от предишното ръководство на „Кинтекс“.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

"Всички сключвани договори за последните шест месеца не са докладвани в Съвета на директорите. Следва извода, че бившият изпълнителен директор Александър Михайлов е управлявал дружеството еднолично, не е спазвал правилата нито на устава на "Кинтекс", нито за правилата за работа на Съвета на директорите. Той не е уведомавал и ръководството на ДКК за сключваните договори", обясни на пресконференция изпълнителния директор на ДКК Смиляна Нитова. 

Тя заяви, че печалбата за първото тримесечие на 2022 г. на "Кинтекс" е около 17 пъти по-малка в сравнение със същия период на миналата година.

Липсва и договор за 42 млн. евро. "Договор за 42 млн. евро не съществува в дружеството. При направената проверка не е установено да има такъв договор. Няма и никаква следа като протоколи за преговори. Ще се извърши одит. Не може да искаме от нови съвет на директорите да извърши всички проверки, за тях трябва време", каза Нитова.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Ръководството на ДКК е възложило на Съвета на директорите на "Кинтекс" да направи проверка на състоянието на дружеството и да направи доклад.

Нитова определи като по-интересни другите договори, които са сключвани. "Има такива, които преповтарят определена дейност, т.е припокриват дейността на един граждански договор с друг такъв, който е действащ. Фрапантен е случаят с Агентския договор. Там са платени над половин милион долара за дейност, която е осъществена преди сключването на този договор. Интересно е, че за един ден е сключен договора, споразумението към него и е представена фактурата от другата страна, а в едноседмичен срок е платена сумата", съобщи тя.

Припомняме, че шефът на държавната компания „Кинтекс” Александър Михайлов обяви, че напуска поста и оттегля жалбите срещу уволнението си.

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

"Министърът на икономиката Корнелия Нинова се опитва да измести общественото внимание, инициирайки ДКК да изфабрикуват един скандал с неверни твърдения“, каза от своя страна бившият директор на „Кинтеск“ Александър Михайлов.

„Шокиран съм, че ДКК и новото ръководство на „Кинтекс“ отричат да има нов договор за 42 млн. евро. На 22 и 28 март в дружеството са получени официални възлагателни писма от Министерство на отбраната на африканска държава. В първото се казва, че нашата оферта е приета, а във второто – че договорът трябва да се подпише до 30 май“, каза той.

„Шокиран съм и от безхаберието на новото ръководство. Предполагам, че то цели да представи пред обществото, че такъв проект няма, а след това да сключи този договор и към него да пришие комисионер. Възможно и да се цели нерегламентирани преговори с цел очисления“, каза той.

Според Михайлов причината за смяната на ръководството на ВМЗ-Сопот е, че са отказали да ремонтират върната оръжейна поръчка, договорена от премиера.

"Изнесено е оръжие за 200 млн. през Полша към Украйна", заяви още  бившият шеф на "Кинтекс". Той уточни, че става въпрос за снаряди за системите за залпов огън "Град". Михайлов каза, че Асен Василев знае митническите товарителници за износа и дори им цитира номерата.

ОЩЕ: Бившият шеф на „Кинтекс“: Обществена тайна е, че българско оръжие отива в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес