Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Джонсън: Примирието в Украйна трябва да включва разполагане на европейска мироопазваща мисия

29 ноември 2024, 09:49 часа • 1439 прочитания

„Всяко възможно прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия, в това число британски сили, които да защитават фронтовата линия“. Това заяви бившият британски премиер Борис Джонсън в интервю за The Telegraph.

Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ

Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната

„Не смятам, че трябва да изпращаме бойни части, които да се изправят срещу руснаците“, каза Джонсън. „Но мисля, че като част от решението, като част от крайното състояние, ще искате да имате многонационални европейски мироопазващи сили, които да наблюдават границата и да помагат на украинците“.

След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна. На 7 ноември The Telegraph съобщи, позовавайки се на трима служители на Тръмп, че той може да призове британски и европейски войски да наложат буферна зона, която ще бъде гарантирана от евентуален мирен план. Джонсън, привърженик на Тръмп, заяви по време на интервюто си, че „не вижда, как подобна европейска операция би могла да се осъществи без британците“.

Още: "Още днес!": Британската армия обяви готовност да се бие с Русия

Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?

Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат

„Трябва да уточним какъв вид гаранции за сигурност смятаме, че са подходящи“, добави бившият министър-председател.

Френското издание Le Monde съобщи, че Великобритания и Франция са обсъждали разполагането на войници или частни изпълнители на отбранителни услуги в Украйна след победата на Тръмп на изборите в САЩ. На 26 ноември, министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами заяви, че Лондон не планира да разполага свои военни на място в Украйна.

Още: Доган реши да подкрепи кабинета "Желязков"

Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство

Още: Байдън: Руската ракетна атака показва спешността от подкрепата за Киев

По време на интервюто Джонсън заяви, че Обединеното кралство е „морално отговорно“ за Украйна като страна, подписала Будапещенския меморандум от 1994 г. Споразумението задължаваше Украйна да се откаже от ядрените си оръжия и да се демилитаризира - стъпка, която не успя да я защити от руската агресия.

Още: Незаконната миграция и мрежите за трафик събраха министри от България, Турция и Гърция (СНИМКИ)

Още: Йордан Цонев: Бъдещото мнозинство реши, че цената на хляба е недопустим въпрос (ВИДЕО)

„Единственото нещо, което наистина работи, е гаранцията на НАТО по член 5, която поддържа мира в Европа от 80 години. Това е причината балтийските държави да са в НАТО. Това е причината поляците, унгарците, чехите, финландците и шведите сега да са в НАТО“, подчерта консерваторът.

Превод: БГНЕС

С резолюция: ЕП призова Германия да даде ракети "Таурус" на Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес