„Всяко възможно прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия, в това число британски сили, които да защитават фронтовата линия“. Това заяви бившият британски премиер Борис Джонсън в интервю за The Telegraph.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
„Не смятам, че трябва да изпращаме бойни части, които да се изправят срещу руснаците“, каза Джонсън. „Но мисля, че като част от решението, като част от крайното състояние, ще искате да имате многонационални европейски мироопазващи сили, които да наблюдават границата и да помагат на украинците“.
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна. На 7 ноември The Telegraph съобщи, позовавайки се на трима служители на Тръмп, че той може да призове британски и европейски войски да наложат буферна зона, която ще бъде гарантирана от евентуален мирен план. Джонсън, привърженик на Тръмп, заяви по време на интервюто си, че „не вижда, как подобна европейска операция би могла да се осъществи без британците“.
Още: "Още днес!": Британската армия обяви готовност да се бие с Русия
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
„Трябва да уточним какъв вид гаранции за сигурност смятаме, че са подходящи“, добави бившият министър-председател.
Френското издание Le Monde съобщи, че Великобритания и Франция са обсъждали разполагането на войници или частни изпълнители на отбранителни услуги в Украйна след победата на Тръмп на изборите в САЩ. На 26 ноември, министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами заяви, че Лондон не планира да разполага свои военни на място в Украйна.
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Още: Шефът на БНБ предложи на парламента отново Радослав Миленков за подуправител
Още: Байдън: Руската ракетна атака показва спешността от подкрепата за Киев
По време на интервюто Джонсън заяви, че Обединеното кралство е „морално отговорно“ за Украйна като страна, подписала Будапещенския меморандум от 1994 г. Споразумението задължаваше Украйна да се откаже от ядрените си оръжия и да се демилитаризира - стъпка, която не успя да я защити от руската агресия.
Още: "Величие" се заканиха: Ще покажем на Тръмп и Путин, че ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" се гаврят с нас
Още: Стотици хиляди плати държавата за делото по касиране на изборите за 51-ия парламент
„Единственото нещо, което наистина работи, е гаранцията на НАТО по член 5, която поддържа мира в Европа от 80 години. Това е причината балтийските държави да са в НАТО. Това е причината поляците, унгарците, чехите, финландците и шведите сега да са в НАТО“, подчерта консерваторът.
Превод: БГНЕС
С резолюция: ЕП призова Германия да даде ракети "Таурус" на Украйна