Олигархията продължава да напъва, но в кадровия орган работят разумни колеги, отклонихме предложението на Лозан Панов. Така коментира Димитър Узунов от Висшия съдебен съвет предложението на Лозан Панов ВСС да провери фактите около срещата "Цацаров - Дончев - Гергов".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
„Хайде да не се прави на многострадалната Геновева. Когато беше в болницата, трябваше да го нося на гръб. За пореден път се убеждавам във фалшивия му морал“, каза още Узунов по адрес на Лозан Панов. Припомняме, че преди да стане председател на ВКС, Панов беше блъснат от кола при Южния парк в София по време на редовния си крос. Заради инцидента той за малко се отказа от надпреварата, но в крайна сметка пак се включи и спечели срещу съдия Павлина Панова.
"Защо не каже кой го е завел под ръчичка в кантората на адв. Тодоров (бел. ред. - проф. д-р Иван Тодоров е консултант по сделката за БГА "Балкан" от времето на кабинета на Иван Костов)? Всички знаят колко е мощна тази кантора, какви интереси има, с какви дела се занимава, какъв е изходът на всички тез дела", коментира Узунов и изрази предположение, че тези действия на Лозан Панов носят посланието: „Този адвокат ми е приятел - внимавайте как ще му обслужвате делата.“
Припомняме, че на 27 април Висшият съдебен съвет отхвърли предложението да провери фактите около срещата "Цацаров - Дончев - Гергов". Искането бе определено като манипулация и в опити за дестабилизация на системата, някои изказвания се фокусираха върху личността на председателя на ВКС Лозан Панов и съпругата му, наречена "черен лебед" от председателстващия Димитър Узунов, дискусията премина не само с лични нападки, но и с аналогии с няколко холивудски филми, а на финал предложението бе отхвърлено със 17 гласа.
Само шестимата вносители подкрепиха извършването на проверка – Лозан Панов, Калин Калпакчиев, Камен Иванов, Галина Карагьозова, Соня Найденова и Юлия Ковачева. След вота Калпакчиев предложи друго решение – ВСС да приеме, че поведението на главния прокурор не нарушава правилата за поведение на българските магистрати, формулирани в Етичния кодекс и че съдиите, прокурорите, следователите и членовете на ВСС са свободни да се срещат с когото и където си искат, а съдържанието на разговорите е лична работа. Румен Боев веднага попита – а член на дисциплинарния състав може ли да се среща с дисциплинарно отговорното лице. Калпакчиев на свой ред му зададе въпроса – знае ли кога е правена снимката, на която е в компанията на Мирослава Тодорова и Христо Иванов. Последва скандално изказване на Боев – тя е вечното дисциплинарно отговорно лице, вечно е в някаква дисциплинарка и Калпакчиев бил длъжен да обсъжда бъдещите си действия по едно производство, което евентуално ще се образува, предаде "Правен свят".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Мнозинството бе на път да одобри първото предложение и да отхвърли второто, но се намеси Васил Петров взе думата и заяви, че идеята на Калпакчиев е "много фино премислен капан". Със 17 на 2 гласа мнозинството отхвърли алтернативното предложение.
По-рано председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов заяви, че срещата на главния прокурор Сотир Цацаров с бизнесмените Георги Гергов и Сашо Дончев трябва да предизвика реакцията на институциите, а не само политически коментари.