Ако ПП-ДБ откажат коалиционно правителство и не желаят да споделят отговорността с ГЕРБ-СДС с първия мандат, то ГЕРБ-СДС имат друг вариант - ще предложат правителство на малцинството. Това каза в студиото на "Още от деня" по БНТ Десислава Атанасова, председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
"За нас има и друг вариант, който ние сме опитвали - правителство на малцинството. Единствените в 48-я парламент, които предложиха такова правителство, бяхме ние - правителството на проф. Габровски. И пак заради политическо его и инатлък, такова правителство не беше подкрепено", каза Атанасова. Този вариант категорично стои пред ГЕРБ-СДС, уточни тя.
Атанасова каза още, че ГЕРБ-СДС не са водили разговори с ДПС, БСП и ИТН, защото искат първо да изчерпат възможността за стабилно правителство между първата и втората партия. Не се водят и разговори за коалиции. При кабинет с ПП-ДБ е задължително премиерът да е на ГЕРБ, защото е ясно кой е партньорът с по-голяма електорална тежест. Задължително е да има почти равно участие в споделената отговорност, каза Атанасова.
Тя заяви, че са постигнали доста с колегите от ПП-ДБ и е видимо, че диалогът е съвсем спокоен, че може да се формира една обща теза, така както изработиха законодателна програма и са избрали председател на НС. "Това е успех, защото само преди месеци беше недопустимо и невъзможно да се случи. Радвам се, че нормалният тон в политиката се завърна", каза тя.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Но най-важното условие е да има успешен парламент е да се състави правителство. Атанасова уточни, че ПП-ДБ имат решение на националния орган и няма да подкрепят първия мандат. Но какво ще правят след това и ако е възможно правителство с втория мандат, как ще бъде възможно това, попита Атанасова. "Ако ПП-ДБ не искат нашата подкрепа, как си представят това да се случи?".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Атанасова коментира, че решението да се обвърже гласуването на бюджета с формирането на кабинет е правилно, тъй като бюджетът е най-политическият закон в един парламент и през него мнозинството демонстрира провеждането на политики. "Категорични сме, че все още има време да се водят разговори за редовно правителство. Трябва да положим всички усилия и след това да говорим за законодателството, включително и за закона за държавния бюджет", каза тя.