Народното събрание ще осъществява контрол върху дейността на новата комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това решиха депутатите с гласуване на второ четене на текстове от антикорупционния закон.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Според тях членовете на комисията ще бъдат задължени при покана да се явят в Народното събрание, за да предоставят информация. Комисията ежегодно до 31 март ще представя в парламента доклад от дейността си. В същия срок докладът ще се предоставя и на президента и на Министерски съвет, ще се публикува и на интернет страницата на Комисията.
Със закона на новия орган, който трябва да обедини Комисията за отнемане на имуществото, комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и дирекция в ДАНС, се дават правомощия да иска подслушване. Според вносителите гаранция било, че това ще минава през съд.
По време на дебатите Филип Попов от БСП заяви заяви, че предвид начина на назначаване и възможността за освобождаване на членовете на комисията, контролът на Народното събрание се обезсмисля.
В отговор депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов посочи заяви, че "това е поредното абсурдно твърдение на "червените".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"И 1/5 народни представители могат да искат предсрочното освобождаване на член на комисията“. „Опозицията във всеки един момент може „да иска главата“ на всеки член, това е демократично и не е инструмент в полза на управляващите“, коментира той.