Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за защита на потребителите, вносител е Министерският съвет.
Още: Атанас Атанасов: Има съпротива срещу разследването на скандала около "Чирен"
Още: Доц. Киселова: Скандалът с МЕЧ бе продуциран, с цел да се дестабилизира парламента
"Този законопроект е във връзка с наказателна процедура срещу България, целта е да бъде избегната", обясни председателят на комисията по икономическа политика и иновации Мартин Димитров.
В него са предвидени индивидуални средства за защита на потребителите, претърпели вреди от прилагането на нелоялни търговски практики, като им се дава възможност да претендират за намаляване на цената или за обезщетение.
Депутатите решиха санкцията за широко разпространено нарушение със съюзно измерение да е до четири на сто от оборота, реализиран от търговеца за предходната финансова година в съответната държава-член. В случаите, когато няма информация за оборота, ще се налага имуществена санкция.
Още: Джема Грозданова: Правата и стандартът на живот на хората е важен за мен
Още: Експерт по сигурността: Амбициите на Русия надхвърлят границите на Украйна
Допълват се критериите, по които Комисията за защита на потребителите (КЗК) ще извършва преценка кога дадена търговска практика е нелоялна - например, всяко предлагане на стока в една държава-член на ЕС като идентична на стока, предлагана на пазара в други държави-членки, когато тази стока има значителни разлики в състава или характеристиките.
По време на дебатите Емил Георгиев от БСП отбеляза като важен момент предвиждането на по-строги санкции за нарушение на потребителското право и прилагането на двойни стандарти в различните държави-членки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божков съветва хората на Доган да напуснат коалицията
Още: Няма нищо случайно в тотото: Васил Божков разтълкува сбърканата топка
Халил Летифов от ДПС коментира, че, за да стигнем до защита на българските потребителите, трябва първо да защитим българския производител, което парламентът не е направил за земеделските стопани, не е защитен бизнесът поради високите цени на тока.
При приемане на текстове от законопроекта след почивката нямаше кворум в залата, което доведе до обвинения между управляващи и опозиция, както и до призиви от страна на председателя на икономическата комисия Мартин Димитров депутатите да гласуват .