След като за трети път и в трето Народно събрание се обсъжда въпроса, парламентът в крайна сметка прие на второ четене промени в Закона за съдебната власт, които с които се закриват специализираните съд и прокуратура. Така депутатите изпратиха специализираното правосъдие в историята 10 години след неговото създаване.
Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите
Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак
Промените в Закона за съдебната власт, предвиждащи закриване на спецправосъдието бяха обсъждани в последните няколко Народни събрание и минаха три пъти на първо четене.
Аргументът на управляващите за премахване на специализираното правосъдие е, че за 10 години не са постигнати никакви значими резултати срещу организираната престъпност и корупцията.
В последните месеци обаче прокуратура на няколко пъти изпраща до български и европейски институции становища по темата, според което закриването на специализираното правосъдие е в интерес на организираната престъпност. Подобна позиция застъпи и Камарата на следователите в България.
Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
По-рано днес позицията си по въпроса изрази и президентът Румен Радев. "С дейността си специализираното правосъдие не дава солидни аргументи в своя защита. Напротив, през годините сме свидетели на смачкани досъдебни производства, на отказ от досъдебно производство по знакови случаи, на преследване на политически и бизнес неудобни хора. Там просто няма аргументи за защита", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В нов законопроект: ПП-ДБ борят изборните измами със специални преброителни центрове
Дебатът
В рамките на обсъждането, което продължи над 8 часа, от ГЕРБ остро се противопоставиха на промените. Депутатът Анна Александрова заяви, че се прави услуга на олигархични кръгове:
Още: На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.
"Крайно време е преди този законопроект да бъде подложен на гласуване на второ четене да кажете на българските граждани чии интереси защитавате – тези на държавата или на олигарсите, които са с повдигнати тежки обвинения. Тези същите, които ги изкарахте борци за правосъдие, тези, които не крият подкрепата си към вас, тези, които ще са най-доволни от закриване на специализираните структури в България. Сигурна съм, че обществото ще ви потърси сметка".
Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" призова да не се прави спекулации:
"Не вменявайте някаква вина, там където няма. Не правете спекулации, там където няма доза истина и не прехвърляйте вината, че евентуално липсата на професионализъм на дадени колеги ще е плод на нашите действия тук. Излезте и посочете конкретни дела и лица, за да можем всички заедно да ги проследим".
Социалистът Крум Зарков определи спецпрокуратурата като бухалка за политическа разпра:
"Как изведнъж се оказа, че има съд, който мнозинството харесва повече от другите. Обяснете на международните наблюдатели как между 2017 и особено след 2019 г. започна да обикаля един черен микробус из София и страната с надпис "Специализирана прокуратура" и да прибира хора, в това число действащи министри, но не защото са осъдени, а защото имат мерки за неотклонение, които друг съд не би приел. Обяснете им на прокурорите, които се борят срещу тероризма и организираната престъпност, че закриване на специализираните съдилища не означава, че в България повече никой няма да се бори с този феномен. Но надявам се, че означава, че най-накрая някой ще започне да се бори, особено в частта "корупция".
"Правим първа голяма крачка с гледането на второ четене на закриването на специализираните съд и прокуратура, станали символ на превзетата държава. Партиите от управляващата коалиция се явиха на избори с тази заявка, с това обещание към избирателите", заяви Андрей Гюров от "Продължаваме промяната".