С една година ще се отложи създаването на Държавна агенция за хората с увреждания. Това решиха депутатите днес с промени в Закона за хората с увреждания.
До края на 2020 г. Агенцията за хората с увреждания трябваше да бъде преобразувана в държавна агенция към Министерския съвет. Това обаче не се случи, а мотивът на правителството за отлагането му с една година е, че така ще се "даде по-дълъг времеви хоризонт, който да създаде възможност за прецизно институционализиране на новата структура".
Предоставянето и заплащането на помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия за хората с увреждания да преминат изцяло към Националната здравноосигурителна каса до края на 2021 г., решиха окончателно още депутатите.
Хората, които имат психични разстройства или интелектуални затруднения вече ще бъдат включени в т.нар. защитена заетост, решиха още депутатите.
Публичният регистър на фирмите, които произвеждат и предоставят помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хора с увреждания пък вече ще се поддържа от Изпълнителната агенция по лекарствата, а не както досега от Агенцията за хората с увреждания.
Разисквания
В момента с цяла година, след като законът беше приет през 2018 г., се отлага институционализирането на Държавната агенция за хората с увреждания. Заплахата от това отлагане е огромна и тя показва чиновническия подход и липсата на достатъчно капацитет, който да създаде тази структура, коментира депутатът от БСП Надя Клисурска.
Според нея от изказванията на социалния министър Деница Сачева, а и от цялостното обсъждане на промените, се разбирало, че не е ясно дали изобщо ще се създаде такава държавна агенция, а напротив - говорело се за създаването на комисия към МС, която тотално да измени функцията на структурата.
Затова тя настоя да бъде подкрепено предложението на БСП агенцията да бъде създадена до шест месеца и да е подчинена на Министерския съвет.