Ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстове от Закона за военното разузнаване падна, предаде БГНЕС.
В негова подкрепа гласуваха единствено депутатите от Реформаторския блок, докато всички останали групи гласуваха против.
При гласуване в Народното събрание депутатите в подкрепа на оригиналния текст бяха 159, 15 – „против” и двама „въздържали се”.
По време на дебатите ген. Михо Михов от ПГ на АБВ каза, че не бива да се допуска партизиране на службата и че тя трябва да се оглавява от военен. Ангел Найденов от ПГ на БСП лява България коментира, че дебатът по ветото на президента е сведен до персоналното назначение за директор на служба „Военна информация” и че мотивите на президента звучат несериозно и обидно за военнослужещите. Методи Андреев от ПГ на ГЕРБ, каза че подкрепя ветото на президента за текстовете на закона.
Припомняме, че при гласуването в пленарна зала на закона бе приет текст, според който шеф на служба Военна информация към военното разузнаване не може да бъде цивилно лице, с което отпадна възможността Йордан Бакалов да остане на поста. Веднага след приемане на текста Бакалов поиска да напусне, но военният министър Николай Ненчев заяви, че ще изчака.
Междувременно премиерът Бойко Борисов обяви, че президентът ще наложи вето и текстът ще бъде отново разгледан в пленарна зала. „На Росен съм му казал, че в парламента има наш кандидат за този пост на Бакалов”, увери Борисов за поста за шеф на служба Военна информация, заради която президентът наложи вето на закона. „Има един депутат адмирал, които всички си го харесват, той не е по-лош от Бакалов. Но така както го направиха, ме ядосаха и аз казах на президента да го върне”, каза Борисов. Той обясни, че премиерът може да бъде заобиколен с промени в закона. "Пламен Милушев от Варна е другият човек", призна Борисов. Така премиерът даде да се разбере, че без негово знание е номиниран друг кандидат, но каза, че знае кой го е направил, но ще разговаря с него „когато се върне от изборите”.