Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите не работят, но заплатите им растат: Ето какви са парите за тях, президента и премиера (СНИМКИ)

18 ноември 2024, 11:54 часа • 1384 прочитания

Народното събрание още не е започнало работа по същество, но вече ни струва по 150 000 лева на ден. На този фон заплатите на депутатите растат, докато средната работна заплата за страната спада.

Към ноември 2024 г. основната депутатска заплата вече достигна 7080 лева. За участие в парламентарните комисии, народният представител вече получава 8142 лв. Ако той има над 20 години стаж, месечното му възнаграждение скача до 10 195 лв. Всеки депутат взима приблизително 4500 лв. за странични разходи, като във всички тези изчисления не се прибавя трудовия стаж.

На този фон месечните възнаграждения на председателя на Народното събрание и на премиера са по 10 973 лв., а това на президента - 14 160 лв. брутни заплати. Освен това обаче като бивш военен за Румен Радев добавката за стаж е по 1,4% за всяка година. Така при 20 г. служба в армията трябва да получава с 28% отгоре и заплатата му вече скача на 18 124 лв.

Още: Неочаквани данни: Средната заплата в България започна да намалява

В същото време средната заплата у нас за първи път намалява на тримесечна база, показват последните данни на националната статистика. Разминаването в тенденциите за властта и останалите работещи се получава, защото заплатите на депутати, министри, президент, премиер и други управленци се определят на базата на средното заплащане в обществения сектор.

Графика: Actualno.com

Заплатите на първите мъже в държавата и на народните представители не са постоянни и зависят именно от заплатите в обществения сектор. Правилата са следните:

  • депутатското възнаграждение се изчислява като умножим три пъти средната работна заплата в обществения сектор;
  • премиерът взима депутатската + още 55%;
  • президентът - две депутатски заплати.

Математикът Лъчераз Томов изчисли в ефира на NOVA NEWS, че за един ден, в който Народното събрание не произведе реални законопроекти и не гласува закони, държавата гуми средно 150 000 лв. в заплати на депутатите.

Бонуси и добавки

Макар изначално основната депутатска заплата да се изчислява според средната работна заплата, то това се отнася само за заплатите в обществения сектор, където възнагражденията все още са по-високи от тези в частния.

Още: Петцифрени: Какви заплати получават конституционните съдии?

Подобно на първите мъже в държавата, народните представители също получават допълнителни средства, но този път за участие в заседанията на парламентарни комисии. По този начин например участието в една постоянна комисия осигурява допълнително възнаграждение от 15% върху основната депутатска заплата. Повечето от народните представители не участват в една, а в две комисии, или допълнителни 30%.

Снимка: БГНЕС

Отделно от постоянните комисии, средства се дават и за активност във временните парламентарни комисии, в размер на 5% месечно за периода, в който те функционират.

Списъкът с добавките не се изчерпва дотук - председателите на парламентарните групи в НС и председателите на парламентарните комисии получават надбавка върху основната депутатска заплата от нови 35%, седемте зам.-председатели на парламента получават бонус в размер на 45%, а председателят на НС - 55% повече.

Още: Окончателно: Минималната работна заплата ще премине 1000 лв. за първи път в историята

Общите заплати

Средната за България в края на третото тримесечие намалява с 0,9 на сто в сравнение с второто, а годишният ръст, който се движеше около 17%, се е свил до 13,8%. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани през седмицата. Намаление на средната заплата като това за третото тримесечие на 2024-а се случва рядко. За последен път такъв тренд имаше в отделни тримесечия между 2021 и 2022 г., но все пак инфлацията тогава принуди работодателите да вдигат заплатите и на годишна база се стигна дори до ръст от 17-20%, пише "168 часа".

Най-висока средна заплата у нас продължават да получават в IT сектора - тя е 5127 лв. месечно и намалява леко в сравнение с второто тримесечие, когато беше 5164 лв. Следват финансите и застраховането с 3260 лв. средна месечна заплата, а в хотелиерството и ресторантьорството, където за същия период има леко увеличение, средната заплата продължава да е най-ниската - 1495 лв.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес