Промените в Изборния кодекс влизат днес в пленарна зала за окончателно гласуване, предаде БГНЕС.
Управляващите от ГЕРБ не успяха да съберат необходимото мнозинство в Комисията по правни въпроси вчера, за да прокарат предложението си за мажоритарен вот в един тур за Велико Народно събрание. Против идеята гласува и опозицията, и по-малкият коалиционен партньор „Обединени патриоти“. ДПС също се обяви твърдо против идеята.
Депутатите потвърдиха решението си гласоподавателите да имат право да избират как да гласуват по време на избори – на машина или с традиционната хартиена бюлетина. Аргументът е, че ползването на машина значително затруднява някои гласоподаватели, особено по-възрастните.
Законопроектът предвижда възможност за машинен вот да има в секциите с над 300 избиратели, а отговорността за закупуването, поддръжката, експлоатацията и съхранението на устройствата мнозинството прехвърли изцяло на ЦИК.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Именно несъгласна с това, в края на август председателят на изборната комисия Стефка Стоева подаде оставка. Срокът за номинация на заместник на Стоева изтече на 15 септември в 18.00 часа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Мнения по темата
Ще ви дам една елементарна причина срещу машинния вот: устройство, което се разваля, следват часове наред, докато докарат ново. Резервата си стои и за хората, които искат да гласуват с хартия. Това заяви в ефира на сутрешния блок на bTV проф. Михаил Константинов от "Информационно обслужване".
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Според бившия говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) доц. Цветозар Томов обаче приемащият се вариант в момента в изборния кодекс въвежда нови рискове за вота. Когато започнат да идват избори, депутатите започват да прибарват изборния кодекс, където им падне, счита Томов. Според него това губи доверие в изборния процес.
Проф. Михаил Константинов заяви, че при машинния вот няма тайна на вота. Експертът разясни, че във всяка секция с над 300 избиратели ще има и машинен, и хартиен вот.
Ог своя страна Цветозар Томов посочи, че в момента въпросът е дали въвеждаме, или не машинен вот.
Междувременно Мая Манолова, заедно с граждани, излезе на протест пред Народното събрание срещу промените в изборния кодекс. Според бившия омбудсман изборите ще бъдат отново откраднати, както е бил откраднат вотът на столичани за кметове и общински съветници.