Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутати от ГЕРБ позволяват монопол на обучението на трайно безработни

14 октомври 2016, 09:35 часа • 3230 прочитания

Лобистка поправка в промените на закона за заетостта, направена от петима депутати от ГЕРБ предизвика, скандал между коалиционните партньори.

Народните представители от най-голямата партия внесоха между първо и второ четене на закона текст, който дава изключителни права на петте национално представени работодателски организации - Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската търговско-промишлена палата, Съюзът за стопанска инициатива, както и двата големи синдиката - КНСБ и КТ „Подкрепа“ да извършват обучения на трайно безработни в уязвимо положение, информира сп. "Икономист".

И седемте организации, които са партньори на правителството в Националния съвет по тристранно сътрудничество, имат свои Центрове за обучение. Те и досега извършваха тази дейност, но наемаха подизпълнители и партньори.

Поправката е гласувана и приета от социалната комисия в парламента на 28.09. в отсъствието на представители на Патриотичния фронт и Реформаторския блок. След скандал между партньорите в управлението, тя бе изтеглена на извънредно заседание на комисията на 11 октомври.

Пазарът на фирми, които имат право на обучение у нас, е голям и порязването на едни за сметка на други ще доведе до брожения, показа справка на „Икономист“. На сайта на Националната агенция за образование и обучение са регистрирани 1008 центъра за обучение. Повечето от тях са регистрирани от работодатели, които искат да се възползват от програми за обучение, включително чрез ваучери. Интересът към програмите се обяснява със сумите, които се отпускат от националния бюджет и от Оперативна програма "Човешки ресурси". По данни на МТСП за 2016 г. са осигурени бюджетни средства в размер на 13 млн. лв. за обучение на 10 961 трайно безработни.

Отделно по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. за заетост и обучение, в т.ч. на продължително безработни лица, са предвидени общо 243,6 млн. лв. От тях 66,6 млн. лв. – по схема „Нова възможност за младежка заетост", 100 млн. лв. – по схема „Обучения и заетост за младите хора", и 81 млн. лв. са по „Обучения и заетост".

"Ако тези текстове бяха приети, това означаваше, че работодателските и синдикалните организации щяха да са в привилегировано положение. Недопустимо е, защото са в конфликт на интереси – участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество и като такива контролират тези средства. Не мисля, че някой, който взема решения за тези пари, е редно да ги харчи“, коментира пред списанието Димитър Танев от Реформаторския блок.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт директно заяви, че се прави опит да се източат стотици хиляди лева. Според Радан Кънев, председател на ДСБ, тази поправка е директен опит да се създаде монопол на синдикалните и работодателските организации на пазара за преквалификацията на безработни от уязвимите групи. "Такива са над 90% от безработните. Тълкуването ми, както и това на колегите, е, че става дума за над 250 милиона лева, отпускани за обучение от държавния бюджет и от европейски програми", коментира Кънев.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес