Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутат: Борисов не закача удобните му олигарси като Пеевски и Домусчиев

07 юни 2020, 15:20 часа • 10163 прочитания

Борисов се опитва да махне от картата всички олигарси, които не са му подчинени по някакъв начин. Той не закача тези, с които вече има връзки и са се сработили.

Аз съм убеден, че Домусчиев скоро няма да има проблем, най-вероятно Делян Пеевски в никакъв случай няма да усети някакви затруднения. Това заяви депутатът от БСП Антон Кутев.

Ще усетят тези, които не са управлявали, такива като Божков. Този процес е също толкова вреден, колкото вреден беше процесът на създаването на тези олигарси преди 25 години, допълни той пред БНТ.

По думите на Кутев в момента не се води битка на властта с олигархията, а е опит за нещо, което беше правено в България преди 25 години от други сили - да се пренареди цялата икономическа структура в България.

Разкритията на Васил Божков Антон Кутев коментира така: "Големият въпрос е защо Владислав Горанов и Бойко Борисов се правят, че досега нищо не са знаели. Истината съвсем не такава. Законът, който дава правото на Горанов да облага по сегашния начин бизнеса на Божков, е приет през декември 2014 г.

В него има един параграф 16, който недвусмислено казва, че в срок от три месеца правителството трябва да разработи стратегия за развитието на хазарта и да внесе нов законопроект. В момента, в който на 28 февруари 2015 г. Горанов и Борисов не са внесли този законопроект, те вече нарушават закона.

Година по-късно финансовият министър твърди, че законопроектът е написан и до дни предстои да бъде внесен, но до юни 2020 г. това все още не е факт. Това може да се обясни така - този закон най-вероятно е бил рестриктивен върху бизнеса на Божков и е трябвало да отнеме част от парите му. Щом до ден днешен все още този закон не е внесен, значи досега Божков си е плащал за това".

Той коментира и пандемията: "Няма как възстановяването от коронакризата да не минава през данъчни изменения. Едно от най-важните неща в момента е ремонтът на данъчната ни система, основата на който трябва да бъде прогресивното данъчно облагане.

Само по себе си обаче няма да даде очаквания резултат - трябва да бъде съчетано с още няколко стъпки- като семейно подоходно облагане и промяна на част от косвените данъци- като ДДС върху храните и лекарствата. Отдавна сме заявили, още преди кризата с коронавируса, че в данъчното облагане трябва да се направи голяма реформа".

Според него кризата само засилила процесите, които и досега са били видими в обществото - ножицата между бедни и богати в България продължава се увеличава. "От началото на кризата безработицата се е увеличила с почти една трета и ще продължава да се увеличава, защото тепърва предстои да видим икономическите последици от последните три месеца", отбеляза той.

"Почти в цял свят се даваха безвъзмездни помощи. У нас точно тези, които бяха най-тежко ударени - хората със свободни професии, трябваше да бъдат веднага финансово подкрепени, но директно, а не по схеми като "60/40". Това, което се направи, не беше достатъчно", допълни Кутев.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес