"Имаме промени в антикорупционния закон, те предстоят да се приемат и ако бъдат завършени най-късно през септември, това е много силен знак, който можем да използваме" за Шенген. Това заяви премиерът Николай Денков в отговор на журналистически въпрос във Вилнюс, където участва в срещата на върха на НАТО.
Според него, ако тези промени се случат, ще можем да кажем на Нидерландия: "Ето, всичко, което се изискваше от нас, е изпълнено". Нидерландия и Австрия блокъраха пътя ни към Шенгенското пространство за безгранично пътуване през декември 2022 г.
"Трябва да убедим Австрия в борбата срещу нелегалната миграция. Няма нищо ново, просто трябва да си свършим работата", добави Денков.
ОЩЕ: ЕП иска компенсации за България и Румъния заради неприемането им в Шенген
Премиерът резюмира и най-важното от срещата на върха на Алианса. "Вчера и днес минахме в съвсем работен формат. Има три важни решения за Украйна – най-важното е, че беше създаден Съвет Украйна – НАТО, който поставя украинския президент Зеленски на масата заедно с останалите лидери. Второто важно решение е, че се премахна т.нар. план за подготовка на Украйна - те са изминали много от стъпките за членство, - което опростява начина на приемане. Третото решение е, че имаше доста сериозна помощ за Украйна – икономическа и военна.
ОЩЕ: Украйна в НАТО: Има официално решение за бъдещето (ВИДЕО)
"Единодушно Украйна има пълна подкрепа от държавите членки в съюза", смята Денков въпреки изявлението по-рано на унгарския премиер Виктор Орбан: "За" и "против" Украйна в НАТО: Полският президент срещу Орбан (ВИДЕО)
"Украйна спешно се нуждае от военна подкрепа, за да продължи да освобождава държавата, която е нападната от нейния съсед. Важна е и политическата перспектива. Имаше въпрос дали това не е поредно отлагане на членството на Украйна, но отговорът беше, че не е. Украйна в бъдеще ще стане член на НАТО", добави Денков.
"Вторият ни военен пакет вече е в подготовка. По обем и съдържание е подобен на първия. Принципът е следният – те дават списък на това, което ги интересува, ние гледаме какво трябва за нашата армия и след това изпращаме муниции и друго, каквото можем", допълни премиерът.
"Новите регионални планове дават ясно изискване как трябва да изглежда източният фланг. Това включва подготовка на различните типове войски, на командните вериги, така че да имаме пълна интеграция. Освен това поемаме конкретни ангажименти как да изградим нашия капацитет, така че да запълним това, което се очаква на наша територия", каза още той.
"Имаше интересна дискусия сутринта за Тихоокеанския регион – Австралия, Нова Зеландия, Япония и Южна Корея. Беше подчертано, че този тип заплахи, които се реализират в Европа, са всъщност глобални. И затова там се готвят за решение на такива проблеми. Китай не се разглежда като противник – той е икономически конкурент, но с него трябва да се работи заедно и да се търсят общите теми", добави премиерът.