Деца в България не се отнемат заради бедност. Битовите условия не са основен фактор, става въпрос за ситуации, в които са застрашени здравето и живота на децата и това пречи на развитието им. Това обясни социалният министър Деница Сачева в коментар за оттегления Закон за социалните услуги (ЗСУ).
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Тя припомни, че само в 15% от случаите социалните услуги се извършват от неправителствени организации (НПО), тъй като не винаги общините имат ресурса да се справят с тази дейност. Сачева припомни, че става въпрос за услуги в домовете за възрастни хора, дневните центрове за деца с увреждания:
"Това се прави от самите родители и близки на нуждаещите се, които се обединяват в НПО, които в повечето случаи са недофинансирани", обясни Сачева в интервю за bTV.
По думите ѝ се е създала психоза по отношение на отнемане на деца и антисемейни политики, които правителството не възнамерява да провежда.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Министърът обясни оттеглянето на Закона за социалните услуги с разколебаването на депутатите, макар преди да са подкрепили закона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Деница Сачева припомни още, че ЗСУ не се отнася до децата и семейните отношения, които се регулират от други закони, както и че не се въвежда нищо ново относно понятието "дете в риск", освен че от дефиницията се изваждат децата с увреждания.
Какво точно правят социалните работници може да видите В ТАЗИ СТАТИЯ