Повишаване прага за регистрация по ДДС на 100 000 лв. от 1 януари 2023 г. и на 166 000 от януари 2024 г. Това предложение направиха от "Демократична България". Икономическият екип на формацията представи пакет от антикризисни икономически мерки, които ще бъдат предложени за обсъждане на останалите партньори в коалицията.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Първото вдигане на прага ще засегне около 90 000 фирми, второто - 110 000, според сметките на ДБ. По думите на Мартин Димитров това е една от ключовите реформи за подпомагане на малкия бизнес.
"По-високият праг от януари догодина би ощетил бюджета с около 250 млн. лв., но фирмите ще увеличат своята дейност, ще имат по-големи обороти, печалби и ще платят свързани данъци", обясни Димитров. "Така че бюджетът в по-долгосрочен план дори ще спечели от една такава мярка", подчерта той.
"По принцип таван за ДДС е разписан в коалиционното споразумение, ние предлагаме конкретен вариант", обясни председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов. По думите му, тези мерки вероятно ще се гледат още днес на експертната среща.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Второто предложение е лихвата за забава на плащанията, когато те са към топлофикационните, енергоразпределителните дружества и доставчици, да бъде намалена от сегашното ниво, което се изчислява като към основния лихвен процент (ОЛП) се прибавят 10%. ДБ предлагат формулата да е ОЛП + 4 на сто за гражданите, а за бизнеса да са + 8%.
За първите две мерки "Демократична България" вече са изготвили законопроекти и вероятно още утре ще бъдат внесени в коалицията за обсъждане. "И, ако има добра воля, биха могли да бъдат приети следващите седмици", посочи Димитров.
"Виждате стоки като стоманата, олиото, желязото как поскъпват и този процес трудно може да бъде спрян с поставянето на тавани. Затова предлагаме, включително и да се направи предложение до Европейската комисия (ЕК), за тези стоки, за които има чувствителност и повишаване на цените, за срок от шестмесеца бариерите по вноса - митнически ставки и др., да бъдат драстично намалени или премахнати, което ще увеличи предлагането, повишен внос и по-ниски цени", посочи депутатът, пише БТА.
Георги Ганев припомни още, че в Европейския съюз се обсъжда да се намалят на съюзно ниво минималните приемливи акцизни ставки на горивата. По-дългосрочната мярка е ЕК да договаря доставките на газ от името на страните-членки. "Ние в момента сме на минималните нива за горивата и не можем да слезем по-долу без решение на ЕК", обясни Мартин Димитров.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
ОЩЕ: Мартин Димитров: Таван на цените може да доведе до дефицит и голяма сива икономика