Националният съвет на "Движение България на гражданите" взе решение партията да напусне коалицията Реформаторски блок.
Няма да бъдем повече част от Реформаторите, защото част от партиите не заявиха категорично, че желаят да бъдат опозиция и на действия на прокорупционното управление на ГЕРБ и "Обединени патриоти", заяви председателят на ДБГ Димитър Делчев.
Ще водим разговори с политически партии, които също смятат, че този феодален модел на управление на държавата и общините трябва да бъде спрян. ДБГ, обаче, внимава да не влезе в тактическа коалиция, защото нашата цел е да работим за по-широко обединение на демократично мислещите хора, не на партийни елити, каза още Делчев. Трябва да направим нещо трето - по-добро от ГЕРБ и БСП, което да им бъде техен контрапункт, допълни той.
Според думите му бъдещото обединение трябва да си постави за задача подреждането на държавата така, че качеството на живот да е съизмеримо със Западна Европа, за да останат младите хора в България.
Има категорично отстъпление от нашите евроатлантически позиции от страна на управляващото мнозинство, което продължава да се снишава по важните теми в международен план, каза Найден Зеленогорски, заместник-председател на ДБГ. Половинчато беше становището по случая Скрипал, в момента за кризата в Сирия също няма ясна позиция, а председателят на парламентарната група на един от управляващите коалиционни партньори казва, че нашият път е Евразия. Трябва да бъдем част от позицията на ЕС и НАТО, защото тук говорим за доверие и отговорност, добави той.
Дошло е времето да спрем да си говорим за партийни лидерски решения, а за решения на реалните проблеми. Не е интересно дали помежду си се харесваме, а дали можем съвместно да решим проблемите на хората като ниските доходи, безработица, липса на кадри, образованието, корупцията, сигурността, добави Даниела Везиева, заместник-председател на ДБГ.
Националният съвет на ДБГ възложи на ръководството да проведе поредица от срещи с политически партии, професионални съюзи, организации и в координация с гражданското общество да набележи най-неотложните проблеми за решаване, както и да изготви политическа програма с мерки за решаването им. Беше приета и харта на принципи и ценности, които да бъдат отправна точка при осъществяването на партньорства.