ДБ отново внася в парламента промените в Закона за защита от домашното насилие

25 ноември 2022, 15:25 часа • 1268 | прочитания

"Демократична България" отново внесе в деловодството на парламента промени в Закона за защита от домашното насилие. Мотивът е изострянето на проблема, а проектът е разработен от екипа на бившия правосъден министър Надежда Йорданова. Той бе внесен и в предходното Народно събрание, но не стигна време за обсъждането му в комисии и пленарна зала.

Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)

Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП

За постигане на основната цел за решаване на проблема с изострянето на домашното насилие в законопроекта се въвеждат нови мерки за защита:

- забрана насилникът да  контактува под каквато и да е форма, включително по телефон и имейл, с пострадалия;

- забрана насилникът да придобива и носи оръжие за определен срок;

Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров

Още: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората

 - насилникът задължително да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева;

 - насочване на пострадалите към специализирани услуги за защита, помощ и подкрепа или програми за възстановяване;

- насочване на пострадалите деца за ползване на специализирани услуги за защита, помощ и подкрепа на деца, жертви или свидетели на насилие.

Към кръга от хора, които могат да потърсят защита по реда на закона, се добавят онези, пострадали от домашно насилие, извършено от гледачки и гледачи, роднини по права или по съребрена линия до четвърта степен, съпрузи или бивши съпрузи на родителя. Предвижда се безплатна правна помощ за най-уязвимите - деца, затворници, тежко болни, хора на преклонна възраст.

Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията

Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването

Законопроектът се основава и на детайлно изследване на общественото мнение, поръчано от правосъдното министерство по времето на министър Надежда Йорданова и извършено от агенция “Маркет линкс”. Според проучването, една трета от анкетираните декларират, че са запознати със случаи на домашно насилие в техния непосредствен социален кръг. 

Внасянето на законопроекта идва в деня, в който Националният статистически институт публикува обезпокоителна статистика. Според данните - всяка десета жена у нас е била жертва на насилие поне веднъж.

По последни данни от МВР се наблюдава увеличение на броя на сигналите за домашно насилие на спешен телефон 112. През 2019 г. 22 591 български граждани са подали такъв сигнал, а през 2021 г. - 27 557. Голяма част от тях впоследствие не се поддържат под страх от отмъщение, съответно вторична виктимизация.

Според данните на МВР расте и броят на издадени заповеди за защита, като в повечето случаи с една заповед за защита се защитават правата на две, три или повече лица. Така през 2020 г. общият брой на издадените заповеди за защита е 3057, а през 2021 г. нараства на 3244.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес