Министерството на финансите и БНБ ще направят съвместен доклад за оценка на въздействието от приемането на еврото в България. Това съобщи пред журналисти Георги Ганев, народен представител от „Демократична България“ след проведен експертен коалиционен съвет в Министерството на финансите. На него е обсъден планът за приемане на еврото в България и антикризисните мерки за хората и за бизнеса.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Калин Христов, подуправител на БНБ, е показал структурата на доклада, който се очаква да бъде готов до месец-два. Въпреки това Ганев изрази съмнение, че това ще стане по-рано от есента. Дискусията за антиинфлационните мерки е била кратка, само няколко минути в края на срещата, съобщи Ганев. Разговорът днес е бил фокусиран върху процедурите за приемане на еврото. В доклада ще бъде посочено кога е оптималният момент за приемане на еврото от гледна точка на българската икономика, каза депутатът.
Управляващите продължават да държат дата за приемане на еврото да е началото на 2024 година. Големият въпрос е дали след една година ще отговаряме на критериите за приемане на общата европейска валута. След около година ще подадем искане за оценка изрично за България, каза Ганев. Ще се знае някъде през юни 2023 година , след решение на Европейския съвет, дали България ще се присъедини към еврото в началото на 2024 година.
Постигнат е консенсус, че ще има помощ за семейства с деца и за пенсионерите, каза Ганев по повод антиинфлационните мерки. Мярката за диференцираните ставки на ДДС не е била обсъждана днес, както и предлаганата по-ниска цена на горивата с 25 стотинки за физическите лица. Не е обсъждано и въвеждане на тавани на цени на стоките в малката потребителска кошница, каза още Ганев.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ