България ще подкрепи нов кръг от санкции срещу Москва, ако се установи, че Руската федерация нарушава мирното споразумение, постигнато за Източна Украйна. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов в изказването си.
Той взе участие в неформалната среща на външните министри на ЕС "Гимних”, която се проведe на 6 -7 март в Рига в рамките на латвийското председателство. Акценти в дискусиите бяха кризата в Украйна и отношенията на ЕС с Русия, усложнената обстановка и усилията за постигане на национално съгласие в Либия, подготовката на Срещата на върха по Източно партньорство в Рига през май тази година, прегледът на Европейската политика за съседство и актуализацията на Европейската стратегия за сигурност. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР).
Около същата позиция се обединиха и останалите външни министри на страните-членки.
Наред с усилията за пълно прилагане на споразуменията от Минск и установяването на механизъм за контрол на изпълнението, ЕС трябва да увеличи подкрепата си по линия на политическите и икономическите реформи и демократизацията на Украйна, заяви още българският външен министър.
Външните министри направиха преглед на Европейската политика за съседство. Министър Даниел Митов заяви българската позиция за необходимостта от по-ефективна, видима и ориентирана към резултати ЕПС. Балансът между източното и южното направление е важен, с връщане към ресурсното обезпечаване от инструментите на ЕС на изток. Необходимо е Европейският съюз да обърне повече внимание към региона на Черно море , подчерта той. По думите му, засилено внимание заслужават нови аспекти от взаимен интерес със съседите като енергийна сигурност, институционална реформа, миграция, мобилност и борба с тероризма.
По отношение на актуализацията на Европейската стратегия за сигурност външните министри на 28-те бяха единни, че в променящата се геостратегическа среда ЕС следва да е про-активен. България е за постепенно и прагматично актуализиране на ЕСС, която да отговаря навременно и адекватно на динамичните променящите се предизвикателства, в сътрудничество със стратегическите партньори. От ключово значение за ЕС е амбицията да бъде обезпечена със съответните ресурси и да имаме ясна приоритизация на усилията.
Страните-кандидати за членство в ЕС се присъединихакъм колегите си за съвместно обсъждане на предизвикателствата в съседните региони.