Днес се навършват 13 години от смъртта на емлематичния български политик Петър Дертлиев.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Паметта на "Патриарха на социалдемокрацията", както го нарече от
парламентарната трибуна депутатът от левицата Георги Анастасов,
беше почетена с минута мълчание преди началото на днешното извънредно заседание на парламента.
Дертлиев е роден на 7 април 1916 година. По образование е лекар - завършва медицина през 1941 година. През 1938 г. е следствен за нелегално печатане на материали по време на изборите.
След 9 септември 1944 г. е член на комитет на Отечествения фронт (ОФ) в Софийския университет и в Медицинския факултет. Секретар е на Съюза на социалистическата младеж.
През 1946 г. за опозиционна дейност срещу налагащия се комунистически режим е изпратен в лагер „Росица“. Същата година бива избран за народен представител във Великото народно събрание. През 1948 г. депутатският му имунитет е отнет, а Дертлиев бива осъден на десет години затвор „за контрареволюционна дейност“. Излежава ги в лагерите в с. Венчан и Белене (на 2 пъти), Плевенския затвор, наказателното отделение и в затвора за рецидивисти в Пазарджик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
След политическите промени от 1989 г. става инициатор за възстановяването и пръв председател на възстановената Българска социалдемократическа партия (БРСДП). През 1990 г. е кандидат за президент, но БСП не приема кандидатурата с мотива, че е краен антикомунист. Дертлиев подписва новата конституция и не се съгласява с позицията на 39-те народни представители, напуснали парламента. Изважда БРСДП от СДС през 1991 г. и се опитва да създаде политически център, алтернатива на БСП и СДС. Привлича бивши членове на БСП /от СДК "Европа"/ в Социалдемократическия съюз към БСДП. Опитва се да сформира силно социалдемократическо ядро, около което да се обедини политическият център, и до голяма степен постига това със създаването на Съвет за сътрудничество с участието на Алтернативната социаллиберална партия, Гражданско обединение за републиката, Зелената партия, ПК Екогласност и др. Винаги е бил категорично против коалиция с БСП. През 1994 г. е пръв председател на ротационен принцип на Политически съюз Демократична алтернатива за републиката (ДАР)
В началото на заседанието председателят на парламента Михаил Миков информира депутатите за постъпилото на 1 ноември искане на главния прокурор за сваляне на имунитета на Цветан Цветанов от ГЕРБ. Народното събрание започна работата си с първо гласуване на два проекта за промени в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове, предаде БТА.