Цвятко Георгиев е водач на листата на „Демократична България“в 12 МИР Монтана. Той има 25 годишен опит в системата на сигурността – Национална служба “Сигурност” МВР, Държавна агенция “Национална сигурност”, Подкомисия за контрол на СРС към Правна комисия на Народното Събрание. Съветник по въпросите на националната сигурност в служебния кабинет и зам.министър на МВР( 2014-2017г.) Учредител е на Фондация ”Институт по психология на групите” и Председател на УС “Българска асоциация по супервизия”. През годините развива траен интерес към човека, неговите отношения и взаимодействия, като го изучава през различни дискурси – исторически, юридически и психо-социален.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Ето какво каза Цвятко Георгиев в Студио Actualno. Във всичките ни разговори, проведени с хората в Монтана и региона има три основни теми – говорим на предизборна тематика затова как живеят там и хората казват следното: първо, тук масово се купуват гласове всякакъв политически и демократичен процес е безмислен. Второто е тук няма никакво икономическо развитие. Третото е вижте каква е инфраструктурата. Това е оформено като групово съзнание и в историите, които хората разказват, това, което можете да усетите, като отидете там е разпад на държавността, загуба на смисъл, огорчение, чувство, че са били измамени през годините, липса на всякаква перспектива. Водим изключително честни разговори с хората и аз много се надявам, че при тези избори инерцията отпреди няма да бъде водеща, а вече има много осъзнати елементи от всекидневието, от това, което се случва около нас и хората ще направят своя избор по по-осъзнат начин.
Както Ловеч, където бях водач на листата на миналите избори, така и Монтана попадат в Северозападния икономически регион. Както всички знаем, вклюмително и от изследвания, които са публикувани, те са най-бедните. Хората в тези региони имат най-ниската покупателна способност, според изследване на Евростат. В тези региони най-много хора избират да работят в по-развитите страни на европа, основно Германия, Италия, Испания и на други места – Белгия, Холандия. Тези хора разбира се се връщат и подпомагат своите роднини, които са останали на място. Много трудно ще бъде, тук държавата е изцяло длъжник на хората, които живеят в тези региони. Дали с правенето на програми, дали със специален фокус върху определени населени места, където поминъка на хората се е загубил, услугите са на много ниско ниво. Нужни са специален фокус и инвестиране в тези региони, разбира се отчитайки възможностите, които тези региони имат. Ако кажем, че ето тук ще построим заводи и предприятия, това най-вероятно няма да се случи по този начин. Повечето от тези региони са земеделски. Всъщност там се произвеждат огромни количества земеделска продукция, но в този бизнес са заети много малко хора. И разбира се почти нищо не остава в региона като резултат от това, че има голямо производство.
Изследвания на журналисти, на Антикорупционния фонд казват, че в този регион някъде около 30% от гласовете при миналите избори са били закупени. Гласове на хора не само от определени етноси. Това са хора, които са пенсионери, трудно живеят и си продават гласовете от недоимък. За мен големият проблем е, че политическата класа допуска да въвлича общността в извършването на престъпления. И това изцяло деградира отношенията между държавата и хората. Това да видиш в парламента народен представител, озовал се там със закупени гласове и всички знаят, че това е станало именно по този начин, е пълна деградация на отношенията. И според мен тука институциите, органите на МВР, прокуратурата, съдебната система, трябва да проявят извънредна твърдост това нещо да бъде преодоляно.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Политизацията на службите и на МВР е изключително висока. Поведението на ръководителите на службите за сигурност и разузнаване да излязът в неплатен отпуск, защото им е разпоредено да го направят и по този начин да демонстрират политическа пристрастност. Това няма как да бъде отчетено по друг начин. Службите за сигурност, органите на реда, МВР, прокуратурата, съда, са социални конструкции. Хората са измислили тези конструкции, за да могат те да им служат. Те не са възникнали по силата на някакъв универсален ред. Това трябва да се припомня непрекъснато. И хората са тези, които, ако тези институции не работят по начина, по който трябва да работят, а именно в техен интерес, хората са тези, които могат да ги реформират, да излъчат народно представителство, което да има доблестта и силата да направи това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Още – във видеоматериала.
*Публикацията е съгласно договор за информационно обслужване за предизборна кампания за парламентарни избори 2021 г.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Купуването и продаването на гласове е престъпление.