Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветозар Томов: Има как да се получат рискове при машинното гласуване

15 февруари 2017, 08:30 часа • 1248 прочитания

В България за какво ли не се подават жалби, напоследък се подават много странни жалби. Има много страсти в българския политически живот. ЦИК прави всичко по силите си, за да се осигурят машините. Има вече обявена процедура - да видим кой ще се яви. В процедурата е обявена прогнозна и максимална цена. Има вариант и да се купуват прототипи и да се пригаждат за машинно гласуване. Това обясни говорителят на ЦИК Цветозар Томов пред bTV.

Според него е почти невъзможно да се гарантира, че при 12 хил. секции и 6 гласоподаватели няма да се случи някъде определен гражданин да гласува по стандартния начин и да не използва машините.

На въпрос как да сме сигурни, че няма да се подложи на манипулация машинното гласуване, Томов отговори, че "кандидатите трябва да предложат процедурата на сертификацията. Времето не е толкова малко, че да не е осъществимо. Има интерес, има предварителни запитвания от фирми".

ЦИК взе решение, което е оправдано по целесъобразност за толкова кратък да не се провежда машинно гласуване навсякъде именно поради трудностите, които биха изникнали. Само че не касае неплащане на данъци, а разход на средства в една доста истерична обстановка. Има как да се получат рискове, защото машинното гласуване допуска гласоподавателя да не зачертае нито един отговор, обясни още Томов.

Според него рискът с контрола на сигурността е свързан с друго: „Възможностите за измами никога не могат да бъдат пресечени.“

Томов очаква, че секциите в чужбина ще са повече на тези избори. Той предвиди опашки в Турция: „Германия е друга рискова страна, защото там режимът е разрешителен и не знаем дали ще се разреши да се отварят секции извън посолствата и представителствата.“

Относно решението на ВАС за резултатите от референдума на "Шоуто на Слави", Цветозар Томов заяви: „ВАС отхвърля претенциите на жалбоподателите, тъй като в 44-те отворени чували от оспорваните не се намериха бюлетините, за които те претендират. Изрично пише, че не са основателни заключенията на прокуратурата. Това бяха 44 технически грешки, в които броят на гласувалите в пликовете е повторен с броя на гласувалите без плик. Тези чували бяха отворени и наистина се установи във всички от тях, без два, че няма такива бюлетини. Извън това бяха установени разминавания, които не са много големи".

На въпрос било ли е коригирано преброяването Томов отговори: „Има разлика и тя е свързана с две секции, в които изобщо не бяха открити пликове – в Монтана и Мюнхен, тъй като СИК не са си познавали добре инструкциите. Лично смятам, че би следвало да обжалваме това решение, за да прецизираме резултата от референдума. Учудвам се на инициативния комитет да търси под вола теле, за да изкара 10 хил. или малко повече гласа, които просто ги няма."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес