"Имам няколко въпроса относно питането на ЕК към българското правителство за съставянето на българския списък "Магнитски". Там ясно е казано, че тези списъци са незаконни и комисията изявява становище, че едностранното налагане на вътрешни санкции ще наруши редица разпоредби на ЕС и ще наруши законите на ЕС",
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Това заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев по време на заседание на анкетната комисия "Магнитски".
"Българският списък нарушава всички много права. Трансакциите от България към България не могат да бъдат спрени. Има фирми и хора, попаднали в този български "черен" списък, които не могат да си платят сметките и към НАП дори. Всичко това е нарушение на техните права", категоричен бе Цонев.
От данните изнесени от управителя на БНБ Димитър Радев в парламентарната комисия "Магнитски" стана ясно, че санкционираните от САЩ са имали кредити от български банки в размер на 11 млн. лв. , а около 28 млн. лв. са били средствата, които те са държали на депозит. Радев подчерта, че към днешна дата няма сериозен риск за финансовата система вследствие на наложените санкции.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Неспазването на санкциите, наложени от САЩ, е можело да има тежки последствия за българските банки, обясни гуверньорът. Той даде конкретен пример с латвийската банка ABLV, която преди време е била включена в санкционния списък на Вашингтон, тъй като не е спазвала американски санкции, свързани със Северна Корея. След това в рамките на 10 дни банката е била обявена в несъстоятелност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
"Това бе основната причина да се приемат тези превантивни мерки", посочи управителят на БНБ.
Позовавайки се на примера от Латвия, Радев посочи, че банките не са разполагали с време да изчакат разплитането на казуса "Магнитски" в неговите политически, юридически и морални сфери. Той уточни пред депутатите, че ако българските банки не са приложили санкциите, наложени от САЩ, те също са могли да попаднат в санкционен списък.
След като служебното правителство публикува своите списъци по "Магнитски", БНБ е изпратила писмо до търговските банки, в което е препоръчала те да следят развитието, тъй като това развитие е можело да доведе до допълнителни рискове и ако е необходимо да актуализират своите вътрешни правила и процедури.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
В случая БНБ е разрешила на търговските банки да прилагат процедурата по Закона за мерките срещу пране на пари - да информират ДАНС, когато имат информация за транзакции от санкционирани лица. ДАНС може да блокира тези транзакции за срок до 5 дни, а ако се налага да бъдат блокирани за по-дълго следва да се мине през прокуратурата и съда. Препоръката на БНБ към банките е била да не спират транзакции без знанието на ДАНС и съответно без решение на съда.
Досега само партията на Васил Божков - "Българско лято", е влязла в кореспонденция с БНБ. От партията е имало питане как могат да си получат средствата, които им се полагат заради участието им в изборите.
"Материален риск за банките след санкциите почти не съществува. Реален риск за банковата система към днешна дата няма. Такъв риск би имало, ако банките не спазват американските санкции и бъдат припознати като "институции", които подпомагат санкционирани лица. Тогава и банката може да попадне в санкционния списък, което вече застрашава дори и нейното съществуване", разясни управителят на БНБ. По думите му това би било сериозен проблем и за самата банкова система.