За четвърти път нито един от издигнатите кандидати за поста председател на 51-ото Народно събрание не успя да събере необходимия брой гласове.
На първи тур кандидатурата на БСП Наталия Киселова събра 50 гласа "за", Петър Петров получи 48 гласа "за", Рая Назарян - 69, а за Силви Кирилов гласуваха 67 депутати. След втория тур разпределението на гласовете беше следното:
- Рая Назарян - 69 гласа "за", 130 гласа "против" и 38 гласа "въздържал се"
- Силви Кирилов - 101 гласа "за", 54 гласа "против" и 84 гласа "въздържал се"
От гласуването бе видно, че "Продължаваме промяната - Демократична България" се раздели във вота си (19 души гласуваха с "въздържал се" се за Силви Кирилов, което накара лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов да ги обвини в лицемерие и служба на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. Още: "Надявам се на разум от всички": Борисов държи на кандидатурата на Рая Назарян (ВИДЕО)
Депутатите излязоха в 30-минутна почивка, след която ще бъде направен нов опит за избор на председател.
Дебатът
Два скандала изместиха планираното за 11:00 часа гласуване за избор на председател на парламента. Първо ПП-ДБ и "Възраждане" спориха кой е фашист и се заклеха как няма да управляват никога заедно. После БСП и ИТН се скараха на тема кого свързват с "Новото начало". Поводът за спора беше подкрепата и неподкрепата за кандидатурата на Силви Кирилов като технически председател на НС в качеството му на най-възрастния депутат. Още: ДБ не подкрепят Силви Кирилов, ако Възраждане го подкрепи (ВИДЕО)
Преди междупартийните спорове в залата да избухнат ситуацията с тупика при избора на парламентарен председател не изглеждаше по-различна от тази, която наблюдавахме в продължение на три дни от 11 ноември насам, с единствената отлика, че номинациите за стола на първия сред равните намаляха с една.
Те остават четири, но партиите, които ги издигнаха, не се отказаха в полза на доайена Силви Кирилов, както призоваха от "Има такъв народ". Предложението беше за технически председател на парламента, който да подаде оставка веднага щом се сформира ново мнозинство и редовно правителство.
В техния апел се вслушаха единствено от ПП-ДБ, които направиха компромис и оттеглиха своя кандидат за поста - Андрей Цеков. Първите по резултат на вота - ГЕРБ, не отстъпват от номинацията на Рая Назарян, като смятат, че това им се полага по право, като победители на вота.
Теменужка Петкова препотвърди кандидатурата от името на първата по численост група и призова към "мъдрост и отговорно отношение" и НС да може да заработи. Още: БСП не се отказва от номинацията на Наталия Киселова за председател на НС
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов номинира за пореден път юриста Петър Петров. От трибуната той призова ПП-ДБ да направят изпит между демокрацията и свободата, и Пеевски.
"Внимавайте как ще гласувате!", предупреди ги той, а тонът му предизвика шумната реакция на залата.
Тошко Йорданов от ИТН издигна отново Силви Кирилов и благодари за подкрепата на ПП-ДБ.
"Правилното решение за излизане от тази ситуация е да изберем най-възрастния за председател, докато се сформира мнозинство. Благодаря за отговорното поведение на ПП-ДБ, които постъпват правилно и над теснопартийните си интереси", отчете той.
Йорданов отправи апел специално към "Възраждане" да възродят парламентаризма.
"Всички, които не гласуват за Кирилов при балотаж, гласуват за кабинета "Главчев", предварително обвини депутатът от ИТН.
И подчерта, че ще наблюдава кой - как ще гласува, за да види дали ще съвпаднат приказките с делата. Той постави избора така - между Главчев и демокрацията, с уговорката, че това ще се случи, ако отидем на нови избори. Още: Цеков, ПП-ДБ: Мнозинство за избор на председател не води до мнозинство за правителство
Кой е фашист и кой с кого иска да управлява?
Номинациите и гласуването бяха изместени от идеологическа разправия между "Възраждане" и ПП-ДБ по линията - кой кого подкрепя. Обиждаха се взаимно и на "фашисти".
От "Възраждане" обобщиха тържествуващо ситуацията с блокажа така: "Всичко зависи от нашите гласове", заяви Цончо Ганев.
Костадинов репликира, че ПП-ДБ вече заявили, че няма да гласуват заедно с "Възраждане". И отбеляза, че ИТН поставя "Продължаваме промяната - "Демократична България" пред много тежък избор - "или "Възраждане", или Пеевски", който щял да наблюдава с интерес.
Кирил Петков не се сдържа и отвърна на предизвикателството на Костадинов. Той посочи, че ПП-ДБ нямат нищо общо с "Възраждане", защото те ни водят към Русия. Но напомни, че целият български народ наблюдава как парламента не може да започне работа.
"Абсолютен срам е след поредното заседание да няма избран председател", оправда Петков избора на ПП-ДБ да подкрепи Кирилов. Добави, че решението им е мотивирано и от нежеланието да допуснат Борислав Сарафов да стане главен прокурор. Петков призова всички партии да направят стъпка назад и да загърбят теснопартийния си интерес в полза на Силви Кирилов.
"Ние видяхме вашата снимка на Червения площад", добави той и обвини "Възраждане", че в същото време се крият, че работят с ГЕРБ.