Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Червен картон" за КЗК в икономическата комисия

09 март 2022, 18:32 часа • 6542 прочитания

Парламентарната икономическа комисия не прие отчета на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за 2020 година. При гласуването годишният доклад на регулатора по конкуренцията получи само 5 гласа "за", 9 "против" и 2 "въздържал се", с което остана неприет. Това е политически знак на неодобрение към ръководството на КЗК и сигнал, че то ще бъде сменено.

Още: Ясен е текстът на споразумението на ГЕРБ с БСП, ИТН и ДПС (ДОКУМЕНТИ)

Още: Как служебните министри коментираха кабинета “Желязков”

Непосредствено преди гласуването депутатите от комисията изслушаха зам.-председателя на КЗК Димитър Кюмюрджиев по актуални въпроси, сред които паниката на пазара с ескалацията на цените на горивата, на хранителните стоки, както и за капацитета и дейността на регулатора през отчетния период.

Какви конкретни мерки е предприела или смята да предприеме КЗК спрямо търговците на горива, които съгласувано и координирано повишиха цените на горивата, беше попитан представителят на КЗК. Той обясни, че КЗК не е орган за защита на потребителите. "КЗК е общ регулатор, не е секторен регулатор, не защитава цени, не е гумен печат на цените", заяви зам.-шефът на регулатора.

Още: Според Желязков ДПС търси легитимност с подкрепата си за кабинета

Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията

"Ние нямаме функция да наблюдаваме борса, котировки и ценообразувания на борсови стоки", подчерта пред депутатите той. "Ние се занимаваме само и единствено, когато предприятие с господстващо положение фиксира цени в нарушение на пазарните принципи. Когато предприятието не заема господстващо положение на пазара, то е свободно да ценообразува така, както намери за добре, стига да няма държавна регулация за продукта, който предлага", добави зам.-шефът на КЗК и препоръча на депутатите да извикат на изслушване вместо КЗК представители на Комисията за защита на потребителите.

Функциите на КЗК по отношение на цените са само за т.нар. фиксиране на цени при наличие на картелно споразумение между независими икономически оператори и наличието на еднаква цена не означава, че има картелно споразумение, изтъкна още Кюмюрджиев. Трябва да има съгласуваност, може във вид на споразумение или отказ от сключване на договор с конкурент например, което е въпрос на доказване, поясни той. Кюмюрджиев отбеляза още, че ако има тръжна манипулация, КЗК има насоки за действие и тогава евентуално образува производство. 

По отношение на цените на храните зам.-шефът на КЗК каза, че комисията очаква информация от медиите и конкуренти за подобно неоснователно повишаване на цените, не само за олиото. "Информацията трябва да е насочена към евентуално картелно споразумение или предприятие с господстващо положение, защото ако става дума за повишаване на цената на производители с незначително пазарно присъствие, това е спекула и не е обект на разследване от страна на КЗК", отбеляза той.

"Изключително сме затруднени при определяне на пазарни дялове", призна представителят на КЗК в отговор на депутатски въпрос за капацитета на регулатора и определи инструментариума на КЗК като много ограничен.

Още: Кой е Иван Пешев - предложението на Росен Желязков за министър на младежта и спорта

Още: Кой е Мариан Бачев - предложението на Росен Желязков за министър на културата

Депутатите от икономическата комисия се разбраха да продължат изслушванията в комисията по проблема с цените като бъдат поканени министри и представители на КЗП.

По настояване на Деница Симеонова от „Продължаваме промяната“, предстои КЗК да докладва в парламентарната комисия какъв е размерът на съдебно-деловодните разходи на регулатора, има ли дела за обезщетения срещу КЗК и какъв е материалният интерес от тях. Става въпрос за отменени решения на КЗК, изцяло или частично, за 2020 и 2021 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес