"Пълни инсинуации, съшити с бели конци, се опитват да опетнят името и работата ми". Това посочва министърът на регионалното развитие в оставка Андрей Цеков във "Фейсбук" във връзка с тиражирани в публичното пространство обвинения, че "Продължаваме промяната" се опитват да откраднат изборите чрез него. В публикациите се преплитат събирането на тол таксите и машинното гласуване.
Според министъра целта е да бъде лично дискредитиран, но проблемът е, че подобни мръсотии подкопават допълнително недоверието в институциите, в изборния процес и като цяло в демокрацията.
Отговорът на Цеков за изборите
Минисърът обяснява за отношенията на АПИ и дружество за електронно събиране на пътни такси, чийто изпълнителен директор е съпруга на шефа на софтуерната фирма "Сиела Норма", занимаваща се с машинното гласуване у нас.
"Относно "Т-СМАРТ ГЛОБАЛ" ЕАД – дружеството е регистрирано като национален доставчик на услуги на 11 май .2022 г. със заповед на тогавашния председател на УС на АПИ – по време на управлението на министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов. Това е видно от регистъра на националните доставчици на услуги (НДУ), който е публичен. Единият от изпълнителните директори на "Т-СМАРТ ГЛОБАЛ" ЕАД – Ангелина Тодорова е съпруга на Веселин Тодоров - изпълнителен директор на "Сиела Норма", осигуряваща софтуера на машините за гласуване. Категорично заявявам, че не познавам тези хора", уточнява Цеков. ОЩЕ: ЦИК обяви обществена поръчка за евроизборите с една особеност
Министърът се защитава от нападките с осветленото от настоящия екип на МРРБпреди последните местни избори. Припомняме, че МРРБ сигнализира, че в базата данни на ГРАО фигурират 72 619 адреса, на които са регистрирани 6 и повече пълнолетни лица, които са включени в избирателните списъци, както и 1697 адреса, на които са регистрирани 20 и повече пълнолетни лица. "Такова осветляване се случва за пръв път в България и демонстрира категоричната ни готовност да направим всичко, което законът ни позволява, за да гарантираме честен изборен процес", добавя Цеков. ОЩЕ: МРРБ сезира премиера за изборен туризъм към малки населени места преди местния вот
Братът на сестра му
Той се възмущава, че в "тази измислица" е намесено името на брата на съпругата му, който работил в Министерство на електронното управление. Цеков обобщава, че е единственото вярно е, че е в "топла връзка" със съпругата си и че тя има брат.
"Фактите са, че е назначен през 2021 г. в ДАЕУ от тогавашния председател на агенцията Красимир Симонски, тъй като тогава не е имало МЕУ. И второ, но не на второ място – не заема и никога не е заемал ръководна длъжност в МЕУ. Експерт е по мрежова и информационна сигурност и никога не е имал задължения, свързани с изборния процес", обръща внимание Цеков.
Идва ли края на монопола при електронното събиране на пътни такси
Министърът коментира и темата с монопола при електронното събиране на пътните такси. "За 9 месеца осигурихме реална среда за разбиване на монопола в продажбите на е-винетки и тол такси", изтъква министърът.
Той уточнява, че са сключени договори с нови три фирми, като с това се разбива сегашният монопол и се създава конкуренция, при която повече дружества могат да оперират този сегмент от услуги. ОЩЕ: АПИ: Още три фирми ще събират тол таксите, но ще им отнеме време да се интегрират
Цялата позиция на министъра може да видите ТУК.