Докладът на ЕК е обективен, отчита напредъка по 17-те стъпки по препоръки от януарския доклад. Отчита се, че правителството е успяло да навакса изоставането при служебния кабинет.
Това каза правосъдният министър Цецка Цачева в интервюза БНТ.
"Перспективата и мерките от наша страна обхващат период до края на 2018 г., когато се очаква следвщия доклад на ЕК. Към този момент ще има повече конкретика за това как действат нормите, които в момента се осъществяват", каза още Цачева.
Според нея по отношение на равнопоставеността на "тримата големи" (главен прокурор, председател на Върховен касационен съд и председател на Върховен административен съд) в съдебната власт, Цачева каза, че е създадена работна група, към този момент се проучва опита на държави членки на ЕС, които са близки по устройство в съдебната система.
"Ние работим със зададените параметри, които Конституцията дава. В рамките на още месец бихме могли да излезем с предложение за законодателни инициативи, за да удовлетворим очакването да има равнопоставеност между "тримата големи" в съдебната власт. И към този момент те не са безконтролни, в промените за закона съдебна власт са предвидени правила за тяхна дисциплинарна отговорност. Те могат да дават обяснения и пред Висшия съдебен съвет, в качеството си на негови членове", заяви Цачева.
Утре, 14 декември започва второ четене по антикорупционния закон, до края на годината той следва да бъде приет. Предвидени са и промени в Наказателния кодекс срещу корупционни престъпления и срещу групи за организирана престъпност. Това е посочено и в препоръки на ЕК. Няма препоръка, по която да не се работи, това се отчита и в доклада, коментира правосъдният министър.
В състава на ВСС няма "по-маловажни" и "по-важни неща". Всичко е важно, каза Цачева и допълни, че е оптимист, за да не се случват противоставяния на непринципна основа, както в предходния състав на най-висшия съдебен орган.
Към този момент има редица досиета, по които се работи, обявили сме 3 наши приоритета по време на Българското европредседателствто, които се приемат позитивно от страна на партньорите - институционализиране на службата за европейска прокуратура, повдига се въпрос и за разширяване обхвата на нейната дейност, за да бъде с разширен обект на дейност по отношение на средства, използвани за финансиране на терористична дейност, също така електронното правосъдие. Третият приоритет е в сферата на гражданското право, свързан с родителското право. Готов е законопроект за детско правосъдие, записано е като приоритет за внасяне през Министерския съвет в парламента, коментира още Цецка Цачева.