Вчера, на 11-и април, Улицата на занаятите „Песента на колелетата“ представи един от най-българските занаяти, душата на автентичната народна песен – гайдарството. Събитието беше посетено от присъстващите на неформалната среща на министрите по околна среда на ЕС в София, НДК.
Още: Илияна Йотова: Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация
Още: Фидан: Турция може да приеме някои палестинци, освободени от Израел
Официалните гости бяха посрещнати в забалежителното етнографско пространство на Улицата на занаятите „Песента на колелетата“ под звуците на гайдите от гайдарски състав „Петко Войвода“.
Чуждестранните ни гости имаха възможност още веднъж в рамките на културния проект да се докоснат до българския бит, култура и дух и проявиха истинско любопитство към изработката на автентичната българска гайда, както и се насладиха на космическия й звук.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
През април предстои още едно събитие в рамките на „Улицата на занаятите – Песента на колелетата“, посветено на магията на българското грънчарство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Името на инициативата е вдъхновено от произведението „Песента на колелетата“ (1924) на класика на българската литература Йордан Йовков (1880 – 1937). Ето и фрагмент от разказа за народния майстор, ковачът Сали Яшар: „Идеха му неподозирани и от него самия сили, разпалваше се, работеше със страст, с увлечение, ръката му ставаше сигурна, погледът – точен и желязото под неговия чук добиваше неочаквано такива съвършени форми, каквито той не би могъл да направи и при най-бавната и внимателна работа. А тъкмо такава работа беше по сърце на Сали Яшар и от неговите ръце излизаха каруци, които бяха същинско чудо: леки, като че сами щяха да тръгнат, напети и гиздави като невести, с шарила и бои, които грееха по тях като цъфнали цветя.“