Повече от половината българи (56%) не се вълнуват от предстоящата ротация в правителството „Денков-Габриел“, като твърдят, че в управлението няма да има промяна след март. Петнадесет на сто смятат, че кабинетът ще стане по-добър, а 16% - че ще е по-лош. 13% не могат да преценят.
Това става ясно от проучване на „Тренд“, възложено от „24 часа“ и проведено сред 1016 пълнолетни български граждани чрез интервю „лице в лице“. Изследването се е състояло от 17 до 24 януари 2024 г., като максимално допустимата стохастична грешка е +/- 3,1%.
Българите не знаят какви са промените в Конституцията
Любопитен елемент от резултатите е отговорът на въпроса дали българите одобряват промените в Конституцията, или не. Почти половината от респондентите – 46%, отвръщат, че изобщо не са запознати с измененията на основния закон. 17% ги одобряват, а доста по-голямо е неодобрението – 30 на сто. 7% от анкетираните не могат да преценят.
Още: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!
Доверието в парламента и правителството расте
Парламентът отбелязва лек ръст в рейтинга си, като достига до 15% одобрение през януари 2024 г. Месец по-рано този процент беше 13 на сто, а през последните 4 години най-ниското ниво на доверие е 9%. 76 на сто не одобряват работата на законодателната власт.
Проучването показва, че правителството също повишава рейтинга си до 22% (при 19 на сто месец по-рано). Неодобрението е същото – 70 на сто.
Снимка: БГНЕС
Президентът Румен Радев запазва положителния си рейтинг, който е 36% и не се е променял значително през последната близо година. Преди това обаче имаше рязък спад на одобрението, достигнало 43% по същото време през 2023 г. 52% не одобряват работата на Президентството.
Още: "Нищо няма да се случи": Цветанов сравни Радев с Георги Първанов и неговата партия (ВИДЕО)
Как биха гласували българите при нови избори?
Ако днес се провеждат парламентарни избори, на първо място щеше да е ГЕРБ-СДС, показват резултатите от изследването. Партията на Бойко Борисов би събрала 24,8% подкрепа, следвана от ПП-ДБ със 17,8%, „Възраждане“ с 14,6% и ДПС с 13,8%.
Подкрепата за БСП е 9,6%, а в парламента отново биха влезли и ИТН, събиращи 4,8%. 7 на сто не подкрепят нито една партия.
Според повечето българи обаче не са необходими предсрочни парламентарни избори – 42% са отговорили по този начин, докато 34 на сто искат да има пореден вот. Близо една четвърт – 24% - не могат да преценят.
Още: Свиленски обвини Борисов, че е предлагал на Радев участие в сглобката