Под ръководството на вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел се проведе заседание на Междуведомствения координационен механизъм за процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Какво стана ясно на заседанието?
В рамките на заседанието бе представена информация за констатациите и препоръките, получени от доклади от техническите прегледи, както и за вече предприети и планирани мерки за привеждане на политиките към стандартите на ОИСР.
Още: Защо се разпадна кабинетът? Не ви трябва жокер - причината е ясна
Във фокуса на дискусията бе и приетото решение на Министерски съвет за състав на екип, работещ по въпросите на ОИСР в посолството на България в Париж. Одобрено е и допълнение към Националната пътна карта с дейности по сътрудничество ОИСР за тригодишния период от 2023 до 2025 г.
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Снимка: БГНЕС
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство
България в ОИСР - сред топ приоритетите
„Присъединяването на България към ОИСР продължава да бъде един от основните външнополитически приоритети на страната ни. Благодаря на членовете на МКМ и екипите на ресорните министерства за усилената работа, за постигнатите резултати и за последователния ангажимент“, заяви Мария Габриел, цитирана от пресцентъра на МВнР.
Още: ПП-ДБ с последен призив към ГЕРБ: "Да подпишем споразумение с премиер Мария Габриел" (ВИДЕО)
Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди
Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ
Тя подчерта и ключовата роля на Народното събрание в процеса по присъединяване на България към ОИСР за ускорено приемане на важни законодателни промени. Посочено бе и обмислянето от страната на България за създаване на специализирана парламентарна комисия – важен механизъм, залегнал в препоръките на организацията.
„Докладът за България е положителен. Той отразява очакванията за политическата стабилност на страната ни, констатира добрите и ускорени темпове, с които страната ни се движи. Същият отчита постигнатия до момента напредък и предстоящите прегледи по присъединяването“, каза Мария Габриел, която на 25 март се отказа от кандидатурата си за премиер, а ден по-рано от ГЕРБ призоваха за нови избори и сложиха край на преговорите с ПП-ДБ. Причината - според партията на Бойко Борисов от ПП-ДБ са поставили ново условие.
От 2 до 4 април е планирано посещение на делегация, ръководена от заместник-генералния секретар на ОИСР, Улрик Кнудсен, с което ще бъде потвърден ангажиментът за завършване на преговорния процес.
Още: Пеевски: Кабинет без ГЕРБ не може, ДПС няма да подкрепи втория мандат