Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България гласува на местни избори 2023 г. след предизборен хаос без прецедент (СНИМКИ)

29 октомври 2023, 06:00 часа • 6128 прочитания

На днешният 29 октомври 2023 г. България гласува на местни избори за общински съветници и кметове. Вотът се случва след безпрецедентен предизборен хаос в часовете от края на предизборната кампания и в деня за размисъл. Избраниците днес ще определят развитието на страната в следващите четири години в 265-те общини у нас, а резултатите могат да доведат до промени в множество сфери на политическия ни живот и на национално ниво.

Общо 35 ще бъдат и избраните нови кметове на райони (24 в София, 6 в Пловдив и 5 във Варна), 3042 кметове на кметства и 5053 общински съветници. Още: "Поредица от много съвпадения": Пълна хронология на един безпрецедентен изборен хаос

Кой и как гласува?

Право на глас имат всички български граждани, навършили 18 г. към изборния ден, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание "лишаване от свобода". Съществува изискване гражданите да имат адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната, като поне единият от тях да е на територията на съответната община, а в изборите за кмет на кметство - на територията на кметството. 

Избирателният процес ще бъде изцяло с хартиени бюлетини, а вота си ще можем да упражним в 11 862 секции. 

Изборният ден започва в 07:00 часа и завършва в 20:00 часа. Ако след този час пред секциите има чакащи, гласуването може да бъде удължено, но с максимум един час - до 21:00 часа.

На настоящите избори кандидатите за власт са общо:

  • кметове на общини - 1353 (1098 мъже, 258 жени);
  • за общински съветници - 30 231 (20 107 мъже, 10 114 жени, 10 чужденци);
  • за кметове на кметства - 6924 (4840 мъже, 2084 жени);
  • за кметове на райони - 445 (339 мъже, 106 жени).

ВИДОВЕ БЮЛЕТИНИ

Днес се гласува с четири вида бюлетини - бюлетини за кмет на община, бюлетина за общински съветници, бюлетина за кмет на район и бюлетина за кмет на кметство.

  1. Бюлетината за кмет на община съдържа наименованието на общината, както и номера на изборния район. В лявата ѝ страна са посочени наименованията на политическите формации, включително на местните коалиции, възможността за независим кандидат, както и "Не подкрепям никого". Номерата на формациите се намират в средата на бюлетината, а в дясната ѝ страна се посочват трите имена на кандидата от дадена формация.
  2. Бюлетината за общински съветници съдържа номера и наименованието на общината, полета за номерата и наименованието на политическите формации, наименованието за местна коалиция, за името на независим кандидат, ако е издигнат такъв, както и опция "Не подкрепям никого". Вдясно от имената и номерата на политическите формации има номера за гласуване по преференция.
  3. Бюлетината за кмет на район съдържа наименованието на общината, района, както и номера на изборния район. В лявата ѝ страна са посочени наименованията на политическите формации, включително на местните коалиции, опцията за независим кандидат, както и "Не подкрепям никого". Номерата на формациите се намират в средата на бюлетината, а в дясната ѝ страна се посочват трите имена на кандидата от дадена формация.
  4. Бюлетината за кмет на кметство съдържа наименованието на общината, кметството, както и номера на изборния район. В лявата ѝ страна са посочени наименованията на политическите формации, включително на местните коалиции, опцията за независим кандидат, както и "Не подкрепям никого". Номерата на формациите се намират в средата на бюлетината, а в дясната ѝ страна се посочват трите имена на кандидата от дадена формация.

Всеки избирател може да отбележи в бюлетината си преференция, с която да даде своя глас за определен кандидат за общински съветник от листата. Изборът отново се отбелязва на съответното място (с "Х" или "V" в съответното кръгче от дясната страна на бюлетината). Ако в бюлетината не бъде отбелязана преференция, гласът се отчита за водача на листата.

Още: "Създава се хаос и напрежение": ЦИК за последен път отхвърли машинния вот на местните избори

Номерата на кандидатите за общински съветници, за които може да се гласува с преференция, започват от 101. Списъците могат да бъдат намерени онлайн - страниците на политическите сили, в регистрите на общинските избирателни комисии, или на хартия пред входа на всяка изборна секция.

И на местни избори може да се гласува с "Не подкрепям никого", гласовете се броят само за избирателната активност и не влияят при отчитане на резултатите от вота, за да не се вдига изкуствено бариерата за участие в общинските съвети.

Как се гласува

Избирателите се допускат един по един в избирателната секция от Секционната избирателна комисия (СИК), съгласно Методическите указания на ЦИК.

Член на СИК откъсва по една хартиена бюлетина от кочаните с бюлетините за общински съветници и за кметове на община/район/кметство. Членът на СИК сгъва всяка бюлетина по начин, че горният ѝ край да опира в чертата под последното поле с квадратчето „Не подкрепям никого“, без да се закрива полето с номера на бюлетината в долния край и перфорацията над него, които остават видими, като местата за полагане на печатите от СИК остават от външната видима страна на бюлетината. След това сгъва още веднъж всяка хартиена бюлетина по същия начин, като номерът на бюлетината и перфорацията в долния край остават видими, а положеният печат остава от външната страна на бюлетината. Поставя печат на гърба на всяка хартиена бюлетина и ги подава на избирателя.

Избирателят застава зад паравана за гласуване, за да упражни своя вот. След като гласува, избирателят сгъва хартиените бюлетини и ги подава на член на комисията, който сверява дали номера върху всяка бюлетина съответства на номера в съответния кочан. След това, без да ги разгъва, задължително поставя втори печат върху гърба на всяка хартиена бюлетина.

Забранено е да се разгъва сгънатата хартиена бюлетина при поставяне на печата на гърба ѝ и при откъсване на отрязъка. Членът на СИК подава хартиените бюлетини на избирателя. Избирателят пуска бюлетините в избирателната кутия за хартиени бюлетини, подписва се в избирателния списък в съответната графа и получава документа си за самоличност.

Ако избирателят сгреши при попълването на хартиената бюлетина, той има право да поиска втора бюлетина, но само веднъж за всеки вид избор. Членът на СИК взема сгрешената хартиена бюлетина, без да я разгъва, и надписва върху гърба ѝ "сгрешена".

При гласуването избирателите удостоверяват самоличността си пред СИК с лична карта или личен (зелен) паспорт (само за родените до 31.12.1931 г. включително). Не се допуска гласуване с шофьорска книжка или международен паспорт.

Ако личната карта е с изтекъл срок, повредена или избирателят заяви, че е изгубена, унищожена, открадната или в процес на издаване, той трябва да представи на СИК оригинално удостоверение за издаване на лични документи, издадено от съответното районно управление на МВР. След като избирателят гласува и се подпише в избирателния списък, членът на СИК отбелязва върху удостоверението „гласувал в избирателна секция №… на 29 октомври 2023 г.“ и удостоверението се връща на избирателя. В случай че избирателят не представи удостоверение, същият не се допуска до гласуване.

Особени случаи

Избирателите, граждани на друга държава членка на Европейския съюз гласуват с лична карта или паспорт и удостоверение за пребиваване. Техните имена трябва да са вписани в Част ІІ на избирателния списък, където СИК вписва личния номер, номера на личната карта или паспорт и номера на удостоверението за пребиваване и датата на издаване, посочена в него. Удостоверението за пребиваване се задържа от СИК докато избирателят гласува и се връща след полагане на подпис в избирателния списък.

Избирател с увредено зрение или затруднение в придвижването, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуване, може да поиска и да посочи придружител, който да го подпомогне при гласуването.

Допускането на избирател да гласува с придружител е по преценка на председателя на СИК. Избирателят не е длъжен да представи документ от ТЕЛК/НЕЛК. В случай, че представи документ с изтекъл срок, следва да се съобрази разпоредбата на чл. 101б, ал. 2 от Закона за здравето за удължаване на валидността на последното издадено експертно решение до издаване на ново експертно решение.

При гласуването СИК отбелязва в графа „Забележки“ на избирателния списък срещу името на избирателя трите имена и ЕГН на придружителя. Придружителят не се подписва в избирателния списък, но данните на придружителя се вписват и в Списъка за допълнително вписване на придружителите. След гласуването придружителят се подписва само в този списък и получава документа си за самоличност.

Когато увреждането не позволява на избирателя да се подпише, в полето за подпис, член на комисията отбелязва "гласувал" и се подписва. Това обстоятелство се отбелязва в графата "Забележки" на избирателния списък и в протокола на СИК.

След приключване на гласуването списъкът за допълнително вписване на придружителите се подписва от председателя и секретаря на СИК.

Не могат да бъдат придружители членове на СИК, представители на партия, коалиция, инициативен комитет, застъпници, наблюдатели. Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели.

ЦИК публикува на страницата си телефони за контакт в изборния ден за подаване на жалби и сигнали във връзка с гласуването в изборите за общински съветници и за кметове на 29 октомври 2023 г., както следва: 0885 926 505 и 0885 613 507.

Местните избори тази есен ще бъдат рекордно скъпи. Бюджетът за провеждането на двата тура на вота, който правителството одобри, е. 151.1 млн. лв, докато разходите на предишните местни избори през 2019 г. са били 70.7 млн. лв. Тогава обаче гласуването се осъществяваше само с хартиена бюлетина, а за предстоящия вот е предвидено да има и гласуване с машини.

Предсрочните парламентарни избори на 2 април струваха 87,7 млн. лв., а тези през октомври - 70.5 млн. лв. През ноември 2021 г. изборите възлязоха на 123.8 млн. лв., но те бяха 2 в 1 - за президент и за Народно събрание. Парламентарните избори на 4 април 2021 г. струваха 65 млн. лв., а тези на 11 юли 2021 г. - 57 млн. лв., но без разходите за машини.

Снимки: Ивайло Илиев/Actualno.com и БГНЕС

Още: "ДАНС и ЦИК с политическа акция по олигархична поръчка": Внасят иск за касиране на изборите, ако не се върнат машините

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес