България ще работи в посока деескалация на напрежението по оста НАТО-Украйна и Русия. Това каза премиерът Кирил Петков след заседанието на правителството. "На днешното заседание на правителството беше решено да се използват всички възможности този конфликт да бъде решен по дипломатически път.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Нашата отбранителна стратегия ще бъде изградена на база на българската армия, тя ще бъде водеща - български войски, българско командване и българско лидерство.
През годините нашата армия е нефинансирана достатъчно и не по правилния начин и имаме дефицити в момента. В бъдеще ще се фокусираме точно по тези дефицити, не просто да се купува техника, която е несистемно избрана. Така, че българската армия да застане на своето място. България не трябва да е само консуматор на сигурност, а конструктивен партньор в НАТО", допълни премиерът.
Министърът на отбраната Стефан Янев обясни, че заедно с дипломатическите усилия “България да развие отбранителния си потенциал с посока подготовка на батальонна бойна група с български войски и българско командване“.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
“В търсенето на демонстрация на възпиращ потенциал ние преследваме развитие на българската армия“, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
По думите му това ще е българската позиция в рамките на обсъжданите мерки в НАТО.
Надяваме се, че конфликтът може да бъде разрешен и по дипломатичен път, каза министърът на външните работи Теодора Генчовска. Дипломатическото говорене обаче е важно да бъде подкрепено от самочувствие, че разполагаме с необходимите отбранителни способности и ще докаже, че сме коректен и предвидим съюзник на НАТО, смята първия ни дипломат.
Кирил Петков коментира и обявеното от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие разширение и начало на преговорите с България. За нас това е огромен дипломатически пробив. Означава, че влизаме в клуба, където е по-лесно да се привличат инвестиции и ще сме сред страните с много нисък риск и увеличава много потенциала ни за инвестиции, допълни премиерът.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК