Солидарни сме с Украйна, но фалитът на зърнопроизводители няма да допринесе за каузата й. Това каза премиерът Гълъб Донев преди редовното заседание на служебния кабинет.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Днес ще обсъдим и приемем решение за временна забрана на храни от Украйна, с изключение на стоки, които преминават транзитно през територията на България и имат крайна дестинация други държави", заяви служебният премиер.
„Основната причина е, че през последната година, противно на замисъла за така наречените коридори на солидарността, значителни обеми храни останаха в страната и разстроиха основни производствено-търговски вериги. Ако тази тенденция се запази и дори се усили, което е напълно реално след въведените аналогични забрани от други държави, е възможно да се стигне до крайни тежки последици за българския бизнес“, обясни Донев.
В крайна сметка, България забрани временно вноса от над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Българските зърнопроизводители излязоха на протести миналата седмица и обявиха, че са готови да протестират и в Брюксел, ако ЕС не вземе мерки относно вноса на пшеница и слънчоглед от Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Някои държави като Полша, Унгария и Словакия вече въведоха такава забрана, но Европейската комисия обяви решението за неприемливо. Румъния също обмисля въпроса.
ЕК съобщи междувременно, че предлага пакет от мерки за разрешаване на ситуацията на пазара със селскостопански продукти в България, Полша, Словакия, Унгария и Румъния. Той включва ограничаване на вноса на четири продукта, както и списък с други стоки, които да бъдат под постоянен мониторинг и при необходимост включени в забраната, информираха от българското Министерство на земеделието. ЕК съобщи също, че подготвя още 100 милиона евро помощ за земеделците в ЕС, засегнати от вноса на украински селскостопански стоки.