Приоритетите, които се очертават пред Европа след победата на Тръмп, се отнасят още по-силно за България, тъй като сме на Източния фронт. България трябва да мисли много бързо за отбранителните си възможности и да влияе на европейската политика в разумна посока по това отношение.
Още: Бивш вътрешен министър прогнозира: Ще изберат Сарафов, но Радев ще откаже да подпише указа
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
Това отговори на въпрос на Actualno.com в Брюксел евродепутатът от ЕНП и ПП-ДБ Радан Кънев, предава репортер на сайта ни от Европейския парламент. Поводът е победата на Доналд Тръмп в американските президентски избори и очакванията му как ще рефлектират резултатите върху вътрешнополитическите процеси.
"Правителства с временен характер и парламенти с временен характер не могат да изпълнят тази национална задача. В момента преговори очевидно няма, а ако продължава да няма, то нито ще имаме мнозинство, нито работещ парламент. Има интензивен разговор през медиите, дори нямам информация за поне тайни разговори, а през медиите си говорим преди избори. Няма изгледи за споразумение", отговори Кънев, запитан за това как вижда той вътрешнополитическата ситуация у нас.
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Пред български журналисти, сред които и репортер на Actualno.com в Брюксел, по темата говориха и още трима от евродепутатите ни:
- Майдел след победата на Тръмп: Излъчването на правителство в България не става в Сената, а в София
- "Ние винаги чакаме някой": За Андрей Ковачев е унизително новото правителство у нас да чака Вашингтон или Москва
- Цветелина Пенкова: България няма да има проблем с новата администрация в САЩ (СНИМКИ)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
"Картината е проста - имаме изявен победител на изборите с много слаб резултат. Управление може да има почти сигурно с първия мандат или с мнозинство, събрано по инициатива на ГЕРБ. Те могат да търсят два типа мнозинство - около Пеевски и около ПП-ДБ и не може да изпълни мечтата си да съчетае двете. Коалицията ни е категорична по този въпрос и не съществува второ мнение нито сред нас, нито сред избирателите ни. Третият вариант са очевидно нови избори, но това не е вариант - това е просто следваща стъпка в задълбочаване на кризата", обясни Кънев.
Снимка: Getty images
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
Ефектът за света
За евродепутатът ни от ЕНП резултатът на Доналд Тръмп е много по-убедителен от очакваното. "Очертава се първите две години изключително силен мандат на Тръмп с мнозинство в Сената и почти сигурен пълен контрол над целия Конгрес. От европейска перспектива това не са добри резултати - отношенията между ЕС и САЩ ще бъдат трудни не само в тези четири години, но и повече. Тези отношения не бяха розови и през мандата на Байдън, въпреки очакванията към администрацията му", подчерта той, цитиран от репортер на Actualno.com в Европарламента.
Още: Лидерите на ЕС с първа реакция след изборите в САЩ
Според Кънев в момента има много страхове и много очевидни неща - Европа ще трябва да се ангажира много повече с отбраната си, отколкото досега. "Не е наложителна промяна в политиката, а е наложителна една политика, обявена като приоритет, да се проведе наистина. Преди всичко страните членки трябва да положат неистови усилия за съхраняване на НАТО, защото това не е ЕС и САЩ, а НАТО включва и Великобритания с огромен военен потенциал, включва и Норвегия", каза Кънев и настоя, че по отношение на европейската сигурност Европа трябва да премести тежестта на НАТО в центъра на ЕС, за да няма усещане, че "НАТО е придатък на американската военна мощ".
И още: "Изборът на който и да е републикански президент, особено ако е Тръмп, означава, че Парижкото споразумение за климата е утопия. Няма как да се крием от лошите новини. Целите за климатична неутралност до 2030 г. и 2050 г. са вече непостижими", подчерта още той, цитиран от репортер на Actualno.com в Брюксел.
Следете НА ЖИВО: Реакциите след изборите за президент на САЩ