Поетапно ще искаме да отпаднат роуминг таксите за държавите от Западните Балкани. Така ще се подпомогне туризмът, бизнесът и икономиката. България да бъде един своеобразен дигитален балкански хъб. Това стана ясно от думите на министъра на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова в ефира на БНТ.
Даваме заявка в същия момент българското председателство да е балканско председателство с основен акцент върху Западните Балкани. Трябва обаче да сме много честни - не трябва да даваме фалшиви очаквания, коментира Павлова.
Ние искаме да дадем усещането на гражданите на Западните Балкани какво всъщност е перспективата и как да я усетят - пътни връзки, железопътни връзки, въздушни връзки, енергийна свързаност и двата специални акцента са образователна и дигитална свързаност, разясни приоритетите ни Лиляна Павлова.
Ние настояваме не само да остане кохезионната политика, но и да продължи да се предоставя безвъзмездно финансиране на държави, които са наскоро присъединили се. Дебатът за бъдещето на Европа минава през много важното решение за политиката, свързана с миграцията, релокацията на бежанците, тяхната интеграция в нашето общество, каза Павлова.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Европа трябва да засили своите външни граници и в същия момент не трябва да допускаме вътре помежду си да има граници. Дебатът за бъдещето минава и през бюджета, и през реформите. Трябва да говорим за реформата в Шенген и единната валута, поясни министърът на българското председателство на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Ние спазваме стриктна фискална дисциплина и харчим, колкото изкарваме. Инвестирахме средства в подобряване на ефективността на границите, но в същото време очакваме инвестиции през кохезионната политика. Нямаме основания за притеснения. Висока оценка получаваме от европейските институции. Нямаме вече критики, че не сме готови. Напротив - готови сме. Имаме послания, имаме приоритети. Политическите боричкания са в рамките на нормалната парламентарна практика.
Индиректно можем да се позиционираме добре по време на председателството, убедена е Павлова.
IT секторът е голяма ниша и най-радваща за нас е тук статистиката - млади хора, учещи в чужбина, се връщат у нас да работят в компаниите, които се развиват, изрази задоволство Лиляна Павлова.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)