Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България през 2024 г.: Пеевски срещу Доган - драма в три действия и едно бездействие

30 декември 2024, 16:00 часа • 2359 прочитания

Разломът на годината - така може да се определи конфликтът между Делян Пеевски и неговият доскорошен ментор Ахмед Доган. Доскоро хвален от покровителя си, Пеевски поиска неговия трон и не само го поиска, но и почти седна в него, грубо измествайки този, който го създаде.

Тази драма е в три действия. Първо действие: Соколът не пее в хора. Второ действие: Соколът пропява и всички онемяват. Трето действие: Бай Ставри се радва на двама добре охранени питомци.

Но има едно условие за това трето действие и то е да се прекрати едно бездействие, продължаващо с години. Бездействието на прокуратурата и съдебната система по всичко, свързано с Пеевски. Ако то бъде прекратено, ако системата се задейства в правилната посока, няма да има никакъв шанс за него - само аферата с КТБ е достатъчна и предостатъчна.

Как се започна формално - Доган отказа да подкрепи правителство на Бойко Борисов в рамките на 50-тото Народно събрание. Пеевски обаче беше на противоположна позиция. Какво точно е станало зад кулисите, за да се стигне дотук, пак си остава там - Доган ли провидя, че Пеевски го превзема и превзема цяла България окончателно, отвън ли някоя връзка, руска или не, се задейства чрез неумиращите структури на Държавна сигурност, нещо друго ли - знаят само посветените: "Аз съм председател на ДПС": Пеевски се опълчи на Доган за кабинета

Санкциониран, защото е корумпиран

Годината, която измина, написа още една срамна страница в този аспект. Как и САЩ, и Европейският парламент виждат в Пеевски корумпирана фигура, само българската правораздавателна система не вижда нищо подобно? То не бяха афери, то не бяха джуджета, то не бе пазене като за американски президент... Срам дори е меко казано. Позор е думата. Позор. Още: Съдът остави Пеевски председател на ДПС

Пари при пари отиват, е казал мъдрият български народ. Следвайки тази максима, трябва да видим кой ще работи с Пеевски занапред, защото той си ходи с парите - публична тайна. И не само по избори, а въобще. Не става въпрос за открито сътрудничество, разбира се. То вече е токсично. Но онова, задкулисното, несанкционираното, но пък гарантирано, остава. Когато цялата държавна машина работи за един човек, как се нарича това? Още: Пеевски с достъп до класифицирана информация: БОЕЦ разкрива данни от архива на Петьо Еврото

Доган може да е всякакъв, но винаги добре е знаел, че държава не се управлява като мотопед. Трябва политически екип, трябва допускане на различни мнения, различни играчи, макар накрая порциите да се разпределят от един - това са наченки на демокрация, другото е твърд азиатски модел.

Европейският санитарен кордон

Именно това виждат евродепутатите от АЛДЕ, които изключиха новоначалието от своите редици. Оставайки без европейска легитимация, Пеевски няма полезен ход - санкциониран от САЩ, плюещ по Русия, низвергнат завинаги от Турция, респективно от приятелите на Ердоган в ислямския свят. Какво друго му остава, освен "да се развива" на родна почва?

Връщайки лентата малко по-назад, ще видим, че това изключване едва ли е се е случило от само себе си. За него е работено упорито, последователно и аргументирано.

Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска

Спомнете си неуморните изказвания на Илхан Кючюк, който с упоритостта на дъждовната капка направи невероятен пробив и ако някой от борещите се с Пеевски е постигнал реално измерим успех, това е той. Все пак 9 години заема ръководни длъжности в АЛДЕ и очевидно не си е губил времето - създал е авторитет и контакти, които към днешна дата вече работят за него.

Вземането на имунитети като събиране на скалпове

Предисторията на евроотлюспването не би била пълна, ако не споменем и отнемането на депутатски имунитети - все на хора, които са политически противници на Пеевски. Това, преведено на европейски език, се нарича произвол. Подобни неща са допустими вероятно в други географски ширини, но на територията на Европейския съюз не са. Още: Възмутителна намеса на прокуратурата в политиката: Назарян за имунитета на Бориславова

Затова махането на поста "почетен председател" и грандоманският форум на ръководеното от Пеевски ДПС са лишени от всякакъв смисъл. Вземането на имунитети изглежда като някакво варварско колекциониране на противникови скалпове и подобна инфантилна игра може да радва само нечий твърде плосък ум.

Уви, видя се, че в тази игра често отсъства какъвто и да било ум. Още: Гюнер Тахир: Бивш активист на ДПС ми каза: "Какво доживяхме - Данчо Ментата да изключи Доган“ (ВИДЕО)

Епична битка за абревиатурата

Докато се изключваха един друг от своите ДПС-та, Доган и Пеевски не успяха да излъчат победител във временното класиране. Ту единият има надмощие, ту другият. Всъщност цялата епична битка е просто за абревиатурата ДПС. Това е бранд, надживял доста други и както сочи опитът, добре е да се залага точно на такива абревиатури. Тук не може да се отрече, че съветниците на Пеевски са му дали добър съвет - който владее трибуквието, той има шансове да владее и по-големи неща. Още: Пеевски ни е (буквално) скъп: Нанасянето на "Ново начало" на "Врабча 33" е струвало милиони

Видя и се и по изборите, и при конституирането на новото Народно събрание, че е много важно да се стои зад нещо познато на хората, ако искаш ти самият да бъдеш разпознаваем. И избираем.

Кога Доган ще проговори?

Надничането на Доган иззад храстите, докато Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на Росенец, е много мила картинка. Някои анализатори дори се усъмниха, че цялата драматургия е дело на Сокола. Той самият гледаше на случката с бащинска усмивка и не изглеждаше ни най-малко притеснен.

За разлика от истинското превземане на Сараите, когато Доган онемя, разтрепери се и просто се скри. Остави хората си в небрано лозе да се чудят какво да обясняват на журналистите. Е, нямаше какво да се обяснява - истинският собственик просто си поискал имота и това е всичко. 

Да, но защо това се случи по такъв показен начин? Въпросът е за поне половин милион евро. Още: ДПС без ДС е добре, ама още по-добре е ДПС без ДП

Ако в средата на годината болката беше ТЕЦ "Варна", то причините трябва да се търсят в предишни години, когато на никой не му минаваше през ума подобен развой.

Перспективата за 2025 г.

От самото начало на Соколско-Феноменската дружба запознати с нещата твърдяха, че функцията на Пеевски е била да носи пари на Доган. Така ли е, не е ли така, трябва да кажат прокуратурата и съдът - но те нали са слепи, макар и не както Темида в учебниците по право ... Ако е така, Феномена явно е решил да си ги задържи всичките и те ти, булка, Спасовден. Именно превземането на постоянното местообитание на Доган показа, че колелото се е завъртяло. И чак когато се прибра в бастиона му Кърджали, той реши да си признае, че има вина за възхода на любимия си Феномен. Още: Доган в битка срещу кмета на Кърджали на изборите, призна вина за "явлението" Пеевски (ВИДЕО)

За да има реален успех срещу узурпатора, Доган трябва да каже истините за КТБ, "Булгартабак", телевизионномедийния и телекомуникационния сектор и ТЕЦ-а. Да опише подвизите на своя любимец. Трябва, но не може. Защото ще изгори и той. Затова прави какво - търси външни съюзници.  Още: Заради Пеевски, субсидията на ДПС и "Магнитски": Доган подава сигнал до Държавния департамент на САЩ

По всяка вероятност и през новата година битката ще продължи със същия променлив успех. За да има Доган по-големи шансове обаче, му е жизнено важно сътрудничество с Борисов и Радев. Никой от тях поотделно няма шанс срещу машината за мачкане. Тримата заедно може и да успеят, а може да ги подкрепят и други.

И това няма да стане заради Доган, а въпреки него. 

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес