България, както и още 6 европейски държави, са против т.нар. "Пакет 55", който е последното към момента предложение на Европейската комисия за оформяне на т.нар. зелена сделка. Причината за отпора са преките и косвените данъци, които ще бъдат въведени за горива за отопление на домакинствата, пише британският Financial Times, цитиран от "24 часа".
Според информацията, опитите на ЕК да разшири обхвата на схемата за търговия с емисии до най-замърсяващите сектори на икономиката, като автомобилите и сградите, са изложени на риск, тъй като държавите-членки се противопоставят, а и схемата ще принуди най-бедните да плащат повече. По-точно, притесненията са, че ще има "регресивен" ефект върху онези жители, които не могат финансово да си позволят по-зелени алтернативи.
Франция, Испания, Италия, Унгария, Латвия, Ирландия и България изразиха загриженост относно въздействието върху гражданите на среща на посланиците на ЕС в сряда, когато бяха информирани след освобождаването на плановете, според дипломатически източници, цитирани от FT.
Франс Тимерманс, вицепрезидент на Комисията, отговарящ за Зелената сделка, смята, че мерките са необходими, за да се "определи цена на въглеродните емисии и премия за декарбонизацията". "Нашите настоящи инструменти не правят достатъчно. Ако не се борим с климатичната криза, ще водим войни за вода и храна", каза той.
Идеята на ЕК е да бъде създадена отделна система за търговия на вредни емисии по отношение на транспорта и горивата за отопление. Тя ще действа на същия принцип, на който действа сега индустриалната система за търговия на вредни емисии, само че ще се отнася до транспорта и до всички сгради - жилищни и обществени. Контролът ще става чрез облагане с допълнителни данъци на горива, които не са екологични! Тепърва ще се решава дали природният газ е екологично гориво и дали ядрената енергия може да бъде определена като "зелена".