Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и Гърция подписаха меморандум за жп връзка "Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе"

06 септември 2017, 11:21 часа • 7788 прочитания

Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и гръцкият му колега - министър на инфраструктурата, транспорта и мрежите, Христос Спирдзис подписаха Меморандум за разбирателство между България и Гърция за развитието на железопътната връзка „Солун-Кавала-Александруполис-Бургас-Варна-Русе“.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Министър-председателят Бойко Борисов и министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас присъстваха на церемонията в Кавала.

Документът регламентира подготвителните работи и съвместното управление на коридора от двете държави. Проектът предвижда свързването на река Дунав, Черно и Егейско море със скоростен железопътен коридор, както и развитие на пристанищата, които са част от основната ТЕН-Т мрежа. Включено е изграждането на двойна електрифицирана жп линия с внедрена ERTMS система за управление на железопътния трафик.

С изграждането на коридора ще се постигне пълна мултимодалност чрез комбиниране на пътен, железопътен, воден и речен транспорт. Проектът е с висока добавена стойност, като се очаква да привлече големи инвеститори от Близкия и Средния Изток, Китай, Русия и други големи пазари, се посочва в правителствено съобщение.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Сътрудничеството между България и Гърция е от особено значение за развитието на двете страни и региона. Важният договор, подписан днес, който ще свърже три големи гръцки пристанища с три големи български пристанища е проект с огромно значение.

Това заявиха на съвместен брифинг българският премиер Бойко Борисов и гръцкият Алексис Ципрас в Кавала, където бе подписан меморандумът за съвместен транспортен коридор, свързващ Егейско море с Черно море и Дунав.

Ние откриваме нови хоризонти за развитието на енергетиката в региона, подчертаха още двамата.

Проект, който удовлетворява констатирани нужди от десетилетия, издига интермодалните структури в двете страни, привлича нови предприятия. Този договор представлява целия лот за развитието на региона, каза Ципрас.

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Според него това е много важен проект, който свързва Егейско море с Дунава. Това е още една голяма стъпка за това Балканите, нашия дом, да се превърнат в част от голямото европейско семейство. Меморандумът за сътрудничество предвижда и създаване на съвместно дружество за обслужване на проекта. С подкрепата на ЕК за първи път се използва тази процедура, този орган от двете страни ще действат заедно по този проект, а не всяка страна сама за себе си, поясни той.

Ципрас заяви, че Кавала – този важен град, сега се издига нивото на града с новата жп връзка. Ясно е че Гърция напредва бързо в европейската политика напредва във възможностите, които има страната ни. Напредваме в национален инфраструктурен план, подчерта гръцкият премиер. Той добави, че Борисов имат общи действия и изрази увереност, че сътрудничеството на двете страни ще продължи. Ципрас каза, че гледа на председателството на България „като на наше – балканско“.

Борисов благодари и на Ципрас „за чудесната работа, която свърши за излизането на Гърция от криза, започна словото си премиерът Борисов. Днес е един от най-обичаните празници в България, когато ние празнуваме съединението, каза той. Ние всъщност продължаваме съединяването на транспортни, енергийни хъбове и осигуряваме свободното движение на хора. Много точно го каза – балканско председателство каза Борисов и подчерта, че на Балканите има политически елит, който се стреми към сътрудничество и ще направи така че Балканите от барутен погреб ще станат оазис на сигурността.

Към проекта за жп линията – на практика проект на 2 държави, ще се има интерес да се присъединят и други държави, обясни Борисов като уточни, че интерес имат и Австрия, и Румъния и др.

„На 2 - 3 октомври във Варна присъединяваме и нашите приятели от Сърбия и Румъния. Заедно с Алексис имаме възможност да включим проекта и с европейската банка и с плана Юнкер. Имаме основание да вярваме че проектът от лист хартия ще се превърне действащо съоръжение“, каза Борисов. „С Алексис можем да играем важна роля за една обща балканска политика“, подчерта той. Разбрахме се през октомври да поискаме среща с Жан Клод Юнкер и да поискаме европейска помощ за нашите общи проекти. На Юнкер ще му кажа, че на Балканите преди време сме се били, клали, убивали. Сега сме част от голямото общо европейско семейство, а други държави от региона искат да отидат там. Сега регионът ни е стабилен“, обобщи премиерът.

Ципрас допълни, че според него няма какво много да говорят на Юнкер, защото той подкрепя сътрудничеството в региона на Балканите. Освен икономически резултат проектът за региона дава и послание, че знаем какво ще стане тук на Балканите, имаме въждаление, което искаме да реализираме в сътрудничество, с конкретни проекти. Гледаме напред, но не можем да не се поучим от историята. Ще създадем тези рамки, по които трябва всички да мислим и да действаме. Този регион не само е страдал в миналото, нека не забравяме, че това е южната граница на Европа – регион с особени геостратегически значения. Без нашия принос ЕС не би могъл да се справи с редица предизвикателства, посочи Ципрас.

В отговор на въпрос гръцкият премиер каза, че днес е знаково, че българският министър председател се намира тук в деня на съединението в България. Има значителна символика, защото днес ние обединяваме усилията си в една посока – свързваме Егейско море с Черно море, Егейско море с Дунава. Що се отнася за отношенията с Русия – нашите две страни могат да изиграят роля на мост в отношенията с европейските страни, каза той.

Борисов заяви, че е съгласен и подкрепя напълно позицията на гръцкия си колега. Един на проблемите на Балканите е коя държава е най-велика, историята го е показала. Затова ние с присъщата си скромност започнахме с по-простички неща. Строи ли се магистрала Белград- София, има ли скоростна жп линия, имаме ли с Истанбул магистрала, жп линия… Редкия шанс гръцките пристанища да се свържат с българските, ще даде възможност през Кавала да се търгува в в много по-голям периметър, смята Борисов.

На 4 октомври ще се съберем четирите държави – България, Гърция, Румъния и Сърбия и да затворим този проект. А Дунав означава и Австрия и всички крайдунавски страни. Коридор номер 8 - връзка с Македония и други страни. Затова решихме да направим икономически връзки, а после да гледаме кой е велик, заяви Борисов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес