България подкрепя инициативата на Швейцария и Украйна за свикване на първата Среща на върха за мир в Украйна, съобщиха от правителствена информационна служба.
Още: Мая Манолова потвърди: Ще участвам в състезанието за омбудсман
Още: Ще има кой да прави бюджет: Кирил Ананиев се връща като зам.-министър на финансите
По този повод министър-председателят Димитър Главчев се срещна с посланика на Украйна Олеся Илашчук и с посланика на Конфедерация Швейцария Раймонд Фурер. По време на срещата Главчев бе категоричен, че страната ни ще продължи да подкрепя Украйна в нейната справедлива кауза да отстоява правото си на свобода и независимост и самостоятелно да избира собствените си гаранции за сигурност. България остава изцяло ангажирана със силния и единен отговор на НАТО, Европейския съюз и международната демократична общност на руска военна агресия срещу Украйна. Политическите контакти между България и Украйна са активни и се осъществяват както на двустранно равнище, така и в рамките на различни международни формати.
Подробности за форума
Форумът, който ще се проведе на 15 и 16 юни в Швейцария, следва да определи ясна пътна карта на основата на принципите на инициативата „Формулата за мир“ на президента Володимир Зеленски, Устава на ООН и международното право.
Изглежда на този форум Кремъл няма да прати представители. Още през април говорителят на руското посолството в Берн Владимир Хохлов обаче заяви, че Швейцария не е изпратила на Русия покана за участие в срещата на върха и нейни представители "в никакъв случай" няма да присъстват там, съобщи контролираната от Кремъл РИА Новости.
Още: Райчев: Борисов отлага въпроса, който ГЕРБ има да реши - Пеевски или Доган, за след бюджета
Според швейцарският външен министър обаче Русия рано или късно трябва да присъства на срещата на върха за мир. ОЩЕ: Швейцария: Рано или късно, Русия трябва да присъства на среща на върха за мир
Формулата за мир на Зеленски
Инициативата на президента Зеленски представлява концептуален план, чиято цел е прекратяване на войната в Украйна и постигане на всеобхватен и траен мир, в основата на който е запазване на териториалната цялост на Украйна.
Зеленски заговори за тази формула още през ноември 2022 г., когато отправи призив към Г-20. Той е на мнение, че войната може да приключи, ако Русия изтегли войските си от Украйна до границата от 1991 г. и изплати обезщетение за причинените щети. Той наястоява след изпълнението на всички антивоенни мерки страните да подпишат документ, потвърждаващ края на войната. ОЩЕ: Зеленски обяви условията за прекратяване на войната на срещата на Г-20
Приносът на България в плана
България участва в 4 от съответните работни групи на инициативата за мир – по „Продоволствена сигурност“, „Енергийна сигурност“ и „Възстановяване на справедливостта“, и като съпредседател по „Екологична сигурност“, заедно с Германия и Финландия. ОЩЕ: България се присъедини към гаранциите на страните от Г-7 за Украйна
Още: Нови областни управители в три от крепостите на ДПС
Още: Борбата на Пеевски срещу Сорос се отлага