Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е в дъното на почти всеки индекс за здравеопазване

24 септември 2014, 15:52 часа • 39080 прочитания

Лечението на диабет в Европа напредва постоянно с 10 000 спасени живота всяка година - и въпреки това бързото подобрение е от основно значение, за да се справим с ръста на случаите на диабет. Лечението на диабета в България обаче се нуждае от цялостна промяна.

Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ

Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида

Това са изводите от общоевропейско сравнение на профилактиката и лечението на диабет, представено по време на 50-ия Конгрес на Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD) във Виена преди седмица.

От 2006 година съчетанието на по-здравословен начин на живот, по-добро и по-широко обучение на пациентите, по-добре обучени лекари и подобрен достъп до лечение и уреди е намалило смъртността от диабет в Европа с 10 000 души годишно, плюс още по-сериозно намаляване на смъртността от свързани с диабета сърдечни заболявания. Но предвид на това, че във времето все повече хора ще бъдат диагностицирани с диабет, лечението на това заболяване трябва да стане още по-ефективно. Това е основното послание на Euro Diabetes Index 2014 (EDI) или Европейски индекс на диабета), публикуван от базираната в Швеция изследователска организация Health Consumer Powerhouse (HCP).

Според д-р Беатрис Кебола, ръководител на проект EDI, България е на последно място сред 30 европейски държави.

Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони

Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов

"Тъжното е, че България е в дъното на почти всеки индекс за здравеопазване. С всяка изминала година става все по-очевидно, че българското здравеопазване трябва да се реформира, за да осигурява основни грижи за хората. Лечението на диабета се нуждае от пълна промяна, а сред 30-те сравнявани държави България отделя най-малко средства за диабетни грижи. България несъмнено е бедна страна според стандартите на ЕС, но все пак трябва да има място за приоритети", смята д-р Кебола.

За започване на необходимата основна промяна препоръките на EDI за България са: Цялостна реформа на здравеопазването, акцентиране върху профилактиката и лечението по отношение на диабетните грижи, Национален диабетен регистър за подобряване на достъпа до данни за процедури и резултати, осигуряване на по-широк универсален скрининг за гестационен диабет, в държавата на плодовете и зеленчуците да се подобри консумирането на здравословна храна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес