България е обявила за персона нон грата 84 руски служители през 2022 г.

04 януари 2023, 12:40 часа • 1855 | прочитания

През изминалата 2022 г. България е обявила за персона нон грата 84 служители на руските официални представителства у нас. Това каза в интервю за БТА председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев. За сравнение през 2021 г. за персона нон грата са обявени трима служители на руските представителства.

Още: "Ще има бавене докато се приеме бюджета": Ивелин Михайлов с прогноза кога ще влезе "Величие" в НС

Още: Цветелина Пенева: Решението на КС е заради многобройните нарушения, говорим да подправяне на бюлетини

По думите на Тончев в момента няма пряк риск за сигурността на страната ни. Продължаването на военните действия обаче може да доведе до засилване на миграционния поток към и през България. "Възможни са последици в икономически план като ръст на цените и възникване на предпоставки за прекъсване на вериги за доставки", каза още той.

"Войната в Украйна отразява амбициите на Руската федерация за намеса в световния ред и противопоставяне на САЩ и Запада. Събитията от изминалата година поставиха на дневен ред темите за глобалната продоволствена сигурност и необходимостта от преодоляване на енергийната зависимост на Европейския съюз (ЕС) от Русия", смята председателят на ДАНС.

ОЩЕ: България изгони 10 руски дипломати

Още: ЦИК потвърди: Партия "Величие" ще има 10 депутати в 51-ия парламент

Още: Проф. Даниел Вълчев: Вижда се, че това са били едни безобразно проведени избори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес