Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е гласувала против Лаура Кьовеши за главен европейски прокурор

23 февруари 2019, 16:00 часа • 11158 прочитания

България е гласувала в сряда против фаворитката за първи европейски прокурор Лаура Кьовеши, съобщи вестник „Сега“, цитирайки анонимен източник, близък до дипломатическите среди в Брюксел. На заседанието в сряда на посланиците от ЕС в комисията КОРЕПЕР ІІ българският представител е бил твърдо против румънката, която разтресе политическия елит в родината си чрез безкомпромисно преследване на корупцията на високо равнище.

Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите

Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак

Гласуването е било тайно, обаче вътрешни източници вече разкриха, че от тримата финални кандидати изненадващо начело е бил класиран французинът Жан-Франсоа Бонер, който е получил 50 точки. Поставената на първо място от експертното жури Лаура Кьовеши е събрала 29 точки - колкото и германският кандидат Андрес Ритер, което до голяма степен е изненада - тъкмо Лаура се водеше за фаворит. 

Румъния предприе мощна атака за дискредитиране на своята кандидатка. Поради конфликта си на интереси тя е трябвало да се откаже само за тази процедура от председателското си място, въпреки, че е временен председател на Съвета на ЕС през първото полугодие на 2019 г. Вместо нея председател на заседанието е била Финландия, която е следващ ротационен председател на ЕС от 1 юли.

Интригата около избора на европейски главен прокурор ще стане още по-заплетена, ако след изслушването идния вторник на тримата кандидати в Европейския парламент евродепутатите ги подредят по различен начин. Тогава ще трябва да има преговори между Съвета на ЕС и Европарламента, които ще се водят с авансовото посредничество на финландско председателство.

Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет

Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)

Изслушването ще бъде пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ), като въпроси ще могат да задават и членовете на Комисията по бюджетен контрол. Право на глас ще имат обаче само евродепутатите от ЛИБЕ. Но и това няма да бъде краят на процедурата, защото после ще трябва да се произнесат министрите на правосъдието в Съвета на ЕС, както и всички евродепутати в пленарната зала.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес