"За момента не се знае достатъчно, за да се направи добър анализ. Информацията е основно за Абдула Бююк, за 7-те турски граждани, върнати няколко месеца след това на Турция. Няма достатъчно документи, но случаите са много повече. За определени години става дума за около 9- случая на година. Наистина е смущаващо, при условие, че България към този момент е единствената страна от ЕС, която връща в Турция опоненти на Ердоган". "Става въпрос за погазване на международни спогодби, за което в бъдеще политици ще трябва да отговарят."
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Така Тайфур Хюсеин бивш зам.-главен редактор на в."Заман-България" (по настоящем журналист в obzornews.bg) коментира разкритието на "Nordic Monitor" , че турското посолство в София е шпионирало критици на властта сред журналисти и учители. Това става ясно от публикувано комюнике на външното министерство на Турция. От там се вижда, че посолството в България е събирало информация за турски и български граждани, за които се смята, че са свързани с движението на Фетхулах Гюлен.
Nordic Monitor: Турското посолство в България е шпионирало критици на режима на Ердоган
"Не съм изненадан от това разкритие", каза Хюсеин и не отрече, че и той е изпитвал натиск. "Това, което се случва в Турция не се основава на определена логика. Политическите пристрастия са като на футболни фенове", обясни той натиска в социалните мрежи, който е преживял в миналото.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
По думите му в момента излизат документи, които потвърждават това, което е било публична тайна досега: "Особено след мащабния корупционен скандал през 2013-а година, когато управляващите в Турция бяха уличени в корупционни практики. Това обърна посоката на държавата - започнаха масови чистки в определени сфери".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Според Тайфур Хюсеин подмяна на турската дипломация е започната още преди опита за преврат през 2016г. - дипломати от кариерата били заменяни с такива със съмнителна квалификация.
"Много преди 2016-а се говореше за това, какво се случва във външното министерство на Турция, защото дипломати от кариерата бяха уволнени, а в последствие - след 2016-а година, уволнени с президентски декрет, което означава, че им е наложена социална изолация, за да не могат да намерят работа в страната".
"Режимът на Ердоган слага етикет "терористи" на опозиционерите", коментира той и добавя, че след 2016г. тенденцията се засилва.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
След опита за преврат президентът Ердоган призова всички граждани да доносничат за опозинионери - които определил като гюленисти, кюрди и пр, подчерта журналистът. В началото на тази година външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу обявил, че част от работата на турските дипломати е да събират сведения за опозиционерите извън страната:"Става дума за турски граждани, които легално пребивават извън родината си, но са преследвани от собствената си държава". И това е "масова практика", подчерта той.