Още от януари месец 2022 година ще бъде отменена таксите за детски градини и ясли. Това става ясно от законодателната програма на бъдещото правителство, която беше публикувана днес на сайта на "Продължаваме промяната".
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
Припомняме, че вчера излъченият за бъдещ премиер лидер на "Продължаваме промяната" Кирил Петков получи от президента Румен Радев проучвателен мандат за съставяне на правителство и веднага го върна изпълнен. В проектокабинета ще има петима вицепремиери и 19 министерства.
Публикуваната законодателна програма съдържа 73 точки, като много от тях са със срок на изпълнение "незабавно", а други имат определена дата като краен срок. Именно според това разпределение измененията на Закона за местните данъци и такси, с които ще бъдат отменени таксите за ползване на детски ясли и градини, трябва да бъдат приети до края на януари.
За януари се предвиждат и промени в закона за социалното подпомагане – "въвеждане на месечна социална помощ за пенсионерите, чиято пенсия е по-малка от размера на линията на бедност за страната – в размер на разликата между получаваната пенсия и линията на бедност".
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
За януари като законодателна задача в областта на енергетиката е записано и "полагане на усилия битовите потребители да не бъдат извеждани на регулирания пазара от 01.01.2022 г.".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
Незабавни мерки и в съдебната система
Като "незабавни", но в хоризонт от 3 или 6 месеца, са посочени и промените в закони, касаещи съдебната система.
Сред тях е разделяне и реформиране на КПКОНПИ. Антикорупционното звено/комисия трябва да получи разследващи функции - незабавно, но не по-късно от 3 месеца от започване работа на Народното събрание.
Още: Атанас Зафиров: Не сме във властта на всяка цена
Разписани са и промени в Закона за съдебната власт (ЗВС) с цел трансформиране на ВСС с цел магистратите да продължат да упражняват ефективно професията си по време на мандата - незабавно, но не по-късно от 3 месеца от започване работа на НС.
Бъдещите управляващи ще инициират и промени в НПК и ЗСВ с цел закриване на специализираните наказателен съд и прокуратура, които също трябва да се приемат незабавно. Като огромен приоритет е посочено и въвеждането на съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство.