На 12 юли Народното събрание прие на първо четене законопроекта за държавния бюджет за тази година. Решението беше взето със 156 гласа "за", 71 "против", един депутат се въздържа.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Изненадващо, предложеният от кабинета "Денков" бюджет получи подкрепата на ДПС, очаквано - управляващите от ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" застанаха с гласовете си зад план-сметката.
Тя свива дефицита до 3% от БВП и ограничава държавния дълг до 22% от БВП. Сметките са направени при прогноза за 1.8% растеж на икономиката и 8.7% средногодишна инфлация. Предвидено е нарастване на пенсиите с 12% от 1 юли, запазване на социалните плащания, вдигане на обезщетението през втората половина от майчинството до 780 лв., повишение на учителската заплата до 125% от средната.
Очакванията са в края на тази година инфлацията да се понижи до 5,6%, а средногодишната да бъде 8,7%, което се дължи на намалението на цените на храните и енергийните стоки.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Очаква се новият държавен бюджет да бъде приет до края на юли и да влезе в сила още от 1 август. Към момента държавата използва финанси в условията на удължен до края на месеца закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
След среща тази сутрин в Народното събрание между ръководствата на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите, че въпреки претенциите към план-сметката на държавата, подкрепата за бюджета е чисто политически акт.
Вчера депутатите приеха бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Национална здравноосигурителна каса. Подробности за двата "малки" бюджета - четете тук и тук.
Защитата на министъра
По думите на финансовия министър Асен Василев пред депутатите с бюджета се запазват ставките на всички данъци, с изключение на газа, чиято ставка се връща обратно на 20 процента, тъй като международните пазари са се успокоили.
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ
В разходната част е била направена доста прецизна проверка на капиталовите разходи и там, където не е започнала процедура по възлагане, те се изваждат от капиталовите разходи. Имало е обаче оставен буфер и разходи за процедури, по които в момента текат поръчки и съответните министерства са дали оценка кога ще бъдат завършени и колко пари ще им трябват. Още: Докъде стигна бюджет 2023: Предстои нова серия
"Всичко това е направено, за да не се "орязва" реалната държавна инвестиционна програма", обясни министърът. "Ако се върнем години назад, 10-20 процента от инвестиционната програма не се е изпълнявала, това е системен проблем с капиталовите разходи, който трябва да бъде решен", категоричен е Асен Василев
В голямата част запазихме заложеното от служебния кабинет по политиката за доходи – 10 процента да се дадат там, където не са били дадени, изтъкна още той.
Дебатът
В началото на дебата депутатът от "Има такъв народ" Павела Митова, че партията на Слави Трифонов няма да подкрепи така предложеният бюджет. Според нея ако не съществуваха Маастрихтските критерии, финансовият министър нямаше да се бори за 3% дефицит, а щеше да го направи по-висок. Тя разкритикува и вземането на 100% дивидент от дружествата.
Теменужка Петкова от ГЕРБ каза, че те ще подкрепят бюджета, защото държавата има нужда от бюджетна рамка и трябва да се осигури нормалното ѝ функциониране до края на годината.
"Оценяваме, че предложеният бюджет е с дефицит от 3% и това не е за сметка на вдигане на данъци и рязане на социални плащания, но имаме и редица резерви по отношение на този бюджет. Считаме, че този бюджет не решава нито един сериозен проблем в българското общество и не води до нито една сериозна реформа в нито една сфера на обществения и икономическия живот на страната", уточни тя.
Димо Дренчев от "Възраждане" каза, че според него 40% преразпределение на БВП е твърде голямо и заложеният ръст на БВП е твърде оптимистичен.
"Заложената инфлация от 8,7% е надценена и може да е малко по-ниска.", каза той и посочи, че лошото в бюджета е, че няма никакви реформи. "3% дефицит не са нещо добро, балансираните бюджети са по-добри.", смята Дренчев. "Ние от "Възраждане" няма да подкрепим този бюджет", добави той.
Социалистът Румен Гечев каза, че БСП няма да подкрепят така предложения бюджет, защото той не отговаря на европейските стандарти. Според него 10-те % компенсации на пенсиите ще компенсират частично инфлацията. "Няма как да се радваме, че този социален пакет частично компенсира инфлацията.", каза той и уточни, че по този начин се намалява покупателната способност. Гечев призова данъчния модел да бъде променен от плосък към някаква друга основа.
Йордан Иванов от ПП-ДБ го репликира и каза, че огромният проблем на опозицията в лицето на БСП е, че това е бюджет на изпълнените обещания. По думите му това е бюджет с 3% дефицит, но с увеличени пенсии и без увеличаване на данъчната тежест. "Разумно е в рамките на този дебат е да бъдем конструктивни, защото това е най-важният закон, който гласува НС", призова той.