Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСП ще търси подкрепа от опозицията за вота на недоверие към правителството

12 януари 2016, 15:49 часа • 2908 прочитания

Тази седмица ще потърсим за разговори парламентарните групи, които не са в управляващото мнозинство, за обсъждане на вот на недоверие към правителството. Това заяви лидерът на БСП Михаил Миков на пресконференция в централата на политическата формация.

"Има редица политики на правителството, които предизвикват недоволство, критичност, кризисност. Освен здравеопазване, демографската политика, очертава се и невъзможността на правителството за справяне с престъпността. Зачестилите убийства са индикатор за отсъствието на политика в тази област”, каза Михаил Миков, цитиран от БГНЕС.

Той поясни, че за БСП е от изключително значение дефинирането на границата между управляващи и опозиция през настоящия парламентарен сезон.

За внасяне на вот на недоверие към правителството са необходими 48 депутатски подписа. В сегашната конфигурация в парламента БСП има само 38, като са й нужни още десет.

През 2015 година нямаше гласуван нито един вот на недоверие към Министерски съвет, начело с Бойко Борисов. Преди това срещу правителството на Пламен Орешарски за над година управление имаше пет вота, макар и всичките неуспешни. По време на първия мандат на Борисов също бяха гласувани пет вота на недоверие към правителството, като и те бяха неуспешни.

"Смятаме, че има условия за вот на недоверие, включително в сферата на вътрешната сигурност и борбата с престъпността. Случаят в Овча Купел, който е системен - в столицата на България по улиците не се осигурява сигурността. Имаше инциденти през миналата седмица”, изброи Миков. Той бе категоричен, че не бива държавата да изпуска контрол над ситуацията, за да се стигне до обществено напрежение, каквото се случва по улиците на немските градове. Първи за евентуален вот на недоверие ще бъдат потърсени ДПС.

Не подкрепяме бизнес организации, каза Миков във връзка с това дали БСП ще се присъедини към призива за оставка на вътрешния министър Румяна Бъчварова от страна на КРИБ.

От своя страна Атанас Мерджанов коментира, че още, когато Бъчварова е била предложена за силов министър, от левицата са казали, че фактическият министър на вътрешните работи е премиерът, а днес той е потвърдил това. „Той поема абсолютната и пряка отговорност за дейността на МВР”, каза още Мерджанов.

Относно кандидатурата на БСП за президентска двойка, Миков обясни лаконично, че говоренето за президентските избори не бива да замъглява основните проблеми пред страната. „Това е процес, който някои се опитват да изместят още от началото на годината, той ще се случи в БСП след конгреса. За нас важното е политиката, опозиционното поведение и създаване на ясни алтернативи на днешното управление на неолибералния модел, моделът на либерална демокрация, излизащ често извън рамките на конституцията”, каза Миков.

Той изтъкна, че първият и ясен въпрос е какъв президент иска България и какъв президент може да възстанови онзи авторитет на президентската институция, който да не се включва във вътрешнополитическите спорове. „Няма друг освен сегашния президент, който по такъв брутален начин да е атакувал правителството и парламента, ако ще избираме някакъв такъв, ние няма да участваме в това”, зарече се лидерът на левицата.

По отношение на разговори с АБВ за единна лява кандидатура, според Миков първо партиите в рамките на управляващата коалиция трябва да си изяснят дали ще имат единна президентска кандидатура. Видяхме колаборацията им в местните избори, но столовете на президент и вицепрезидент са само два, каза той.

Запитан дали ще се кандидатира отново за лидер на БСП, Миков посочи: „ще реша. Когато реша, ще ви кажа. Много зависи от оценката и желанието на партийните организации и членове на БСП за курс и политика на партията. БСП не е лидерска партия и този въпрос не е от първостепенно значение, какъвто е в други партии”, подчерта още по темата Михаил Миков.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес