БСП даде пресконференция във връзка с направените проверки в държавното дружество „Автомагистрали“. Одитният доклад на Сметната палата, който беше изнесен от БСП, показва, че АПИ и "Автомагистрали“ са нарушили закона за обществените поръчки.
Георги Свиленски от социалистическата партия заяви, че повече от 4 години поставя въпроса за дейността на „Автомагистрали“.
"Пред очите на всички се е извършвало източване на публичен държавен ресурс през АПИ. Над 36 въпроса сме задали към бившите министри Николай Нанков и Петя Аврамова - дали има машини, механизация и персонал за извършване на дейностите. Както и дали чрез избирането на обществените поръчки не се нарушава закона, дали не се отклонява ресурс. Поискахме Сметната палата да извърши одит за периода 2016 – 2020 г. През тези 4 г. и министър Нанков, и министър Аврамова са лъгали, че „Автомагистрали“ има капацитет и не ощетява бюджета", разкри Свиленски.
Проф. Румен Гечев заяви, че в БСП са получили сигнали за нарушения в дружеството.
"С проверката от 2016 до 2020 г. Сметната палата доказва, че е нарушен Законът за обществените поръчки, тъй като са се сключвали договори между АПИ и "Автомагистрали“. Очевидно избрани фирми и определени лица са били избирани. Има драматични несъответствия в капацитета за изпълняване на поръчките. "Автомагистрали“ няма нито една машина за полагане на асфалт“, каза той.
Според него десетки договори са били сключени без конкурс и търгове, открадната е значителна сума пари – 4 млрд. лв. БСП ще следи как ще реагира прокуратурата.
Той поясни, че при изключителни обстоятелства. Законът за обществените поръчки позволява тогава, когато трябва да се извършват определен кръг дейности, които могат да се извършат от държавна или общинска фирма 100-процентова, тогава може да не се обявяват конкурси или търгове.
„В доклада на Сметната палата категорично се доказва, че по доклад на техническия отдел на „Автомагистрали“ на АПИ е било пределно ясно, че държавната фирма няма необходимия капацитет, за да изпълни договорите с АПИ. Тоест, няма как и не би трябвало да бъде заобиколен Законът за обществените поръчки“, обясни Гечев.
Той посочи, че в доклада пише, че още през август 2020 г. ръководството на АПИ е разполагало е с доклад, където пише, че за да се отговори на условието на ЗОП да бъде възложена без конкурс и търг, трябва държавната фирма да има минимум 1000 единици механизирана техника, а „Автомагистрали“ има само 386 установени от Сметната палата.
Би трябвало служителите да са 2 150, а фактически те са 378. „И като отворите доклада ще видите, че тази фирма „Автомагистрали“ няма нито една машина за полагане на асфалт", заяви Гечев.
Докладът на Сметната палата е с красноречиви доказателства. Докладът на АДФИ също е приключил, като проверката е за 3 млрд.лв. и в него не са установени никакви нарушения при реализацията на тези договори.
На кого да вярваме на Сметната палата или на подчинената на държавата АДФИ, попита риторично Румен Гечев.
Той коментира и акцията на прокуратурата в МВР: "Това е посегателство, акцията е меко казано странна, няма такава страна, в която премиерът ще го хванат с милиарди евро, а прокуратурата защо не изпрати одит в домовете на Борисов. Колко време ще баломосват българския народ и установена ли е Мата Хари", попита в заключение Румен Гечев.
Още: Сметната палата: "Автомагистрали" е получила милиарди от държавата в нарушение на закона