Депутати от парламентарната група на „БСП за България“ и представители на неправителствени организации обсъдиха на кръгла маса въпроса за намаляването на партийните субсидии, предаде БГНЕС.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
Министерски съвет вече депозира предложение за актуализация на Закона за държавния бюджет за 2019 г., което предвижда намаляването на държавното финансиране на партиите и коалициите от 11 на 1 лев на получен действителен глас.
Идеята вече беше подкрепена от управляващите на първо четене и предстои да бъде гласувана окончателно на пленарното заседание в петък.
Според БСП обаче намаляването на субсидията ще доведе до частно финансиране на партиите, която възможност досега беше изключена от българското законодателство.
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
„Следобед бюджетната комисия ще разсъждава по тези въпроси, а в петък е предвидено в първа точка от дневния ред да бъде именно това.
Затова ние поехме инициативата да поканим представители на изразилите позиция, защото считаме, че тези въпроси не трябва да решават по такъв начин, а е необходим задълбочен и включващ дебат, както между политическите сили, така и между тях и гражданското общество“, заяви по време на срещата депутатът Крум Зарков.
Според него еднакво важни са два въпроса – размерът на субсидията и новата идея за възможност за външно финансиране от юридически лица, по която съгласие постигнаха ГЕРБ и ДПС.
„Въпросите за финансиране на политическите партии и предизборните кампании са сериозни. Те засягат базисни структури на демократичното общество. По тази причина не би следвало да бъдат разгледани в един прибързан порядък.
Още: Венко Сабрутев за проектобюджета: В Европа знаят да четат цифри
Още: Рокада: Назначиха нов заместник-министър на транспорта
Не би следвало да се подхожда популистки към тях и без обмисляне на последствията от едни или други законодателни промени“, заяви по време на дискусията Ваня Нушева от асоциация „Прозрачност без граници“.
Нейната основна критика бе относно подхода към промяната, която тя определи като „търсене на елементарни решения с популистки оттенък на важни проблеми“.
Ваня Нушева подчерта още, че размерът на партийната субсидия е важен въпрос, който трябва да бъде решен с висока степен на консенсус между заинтересованите страни, а в дебатите по него участие трябва да вземат както партиите в парламента, така и тези извън него.
Според „Прозрачност без граници“ предложението е на път да се приеме без оценка на въздействието, без широк обществен дебат, както и без оценка на политическите последици, които биха произлезли от него.